Vertebra Korpusunda Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi
10 Temmuz 2024

Vertebra Korpusunda Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Vertebra korpusunda hemanjiom, Gelişmekte olan iyi huylu bir tümör olarak bilinmektedir. Bu tür hastalıklar en fazla vücudun L1, L2, L3, L4 ve Th1 bölgesi olarak adlandırılan yerlerde oluşmaktadır. Diğer bölgelerde tümör oluşma ihtimali bu bölgelere kıyasla daha azdır. Hastalık hemen hemen herkeste meydana gelebilmektedir. Vertebra korpusunda hemanjiom olması çoğu zaman belirti vermeden vücutta devam etmektedir. Hastalığın teşhisi ancak MR ile mümkündür.

Vertebra korpusunda hemanjiom belirtileri nelerdir?
  • Vertebra korpusunda hemanjiom genellikle vücutta herhangi bir belirti vermemektedir.
  • Ancak bazı durumlarda hastalık kendini omurga bölümlerinde oluşan acı ile belli etmektedir. Bu bölgede ağrının oluşmasına neden olan unsur ise omurga bölgesine tümörün yayılmasıdır. Ayrıca meydana gelen bu ağrıya çeşitli nörolojik sorunlarda eşlik edebilmektedir.
  • Ayrıca çok nadirde olsa bu tür hastalıklarda ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissi oluşmaktadır. Güç kaybı yaşanması da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır.
  • Bu tür belirtilerin yanı sıra bu hastalığı bel fıtığına benzer bir yanı bulunmaktadır. Bazı durumlarda hareket yapmada sorunlar yaşanabilmektedir.
Vertebra korpusunda hemanjiom tedavisi nasıl yapılır?

Vertebra korpusunda hemanjiom tedavisinde uygulanabilecek birtakım yöntemler bulunmaktadır. Bu tür yöntemlerin doğru bir şekilde uygulanması hastalığın tedavisi için oldukça önemlidir. Hastalığın tedavisi sadece kanıtlanmış klinikte yapılması gerekmektedir. Tedavide yapılacak olan en ufak bir hata rahatsızlığın ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemi radyasyon ile uygulamadır. Bu yöntem uzun yıllar boyunca denenmiş ve başarılı sonuçlar vermiştir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

HAMİDE

04 Haziran 2024 Salı

MERHABA; MR SONUCUNDA; Servikal lordoz düzleşmiştir. Kesitlere dahil olan T3 vertebra korpusunda hemanjiom izlenmiştir. NASIL BİR YOL İZLENMESİ GEREKTİĞžİ KONUSUNDA BİLGİ VEREBİLİR MİSİNİZ

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba,

Servikal lordozun düzleşmesi genellikle kas spazmları veya duruş bozukluklarından kaynaklanabilir. Fizik tedavi ve düzeltici egzersizler bu durumu iyileştirebilir. T3 vertebradaki hemanjiom genellikle iyi huylu bir damar yumağıdır ve çoğunlukla tedavi gerektirmez, ancak doktorunuz bu konuyu daha detaylı değerlendirebilir. En iyi yol bir beyin ve sinir cerrahisi veya ortopedi uzmanına danışarak durumu değerlendirmek ve uygun tedavi planını oluşturmaktır. Geçmiş olsun.

soru

Birsen Aslan

07 Nisan 2024 Pazar

Merhaba
Kızımın emar sonucunda L1 vertebra korpusunda 6 mm çapında hemanjiom gözlendi yazıyor ne yapmamızı önerirsiniz tedavi şekli nasıl olacak tehlikelimi bu durum

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Birsen Aslan Hanım,

Öncelikle kızınıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. L1 vertebra korpusunda görülen 6 mm çapındaki hemanjiom genellikle iyi huylu bir damar tümörüdür ve çoğu zaman tehlikeli değildir. Ancak, kesin bir değerlendirme yapabilmek için bir uzmana danışmanız çok önemlidir. Genellikle hemanjiomlar takip edilir ve eğer herhangi bir belirti veya büyüme gözlemlenirse tedavi seçenekleri değerlendirilir. En doğru yönlendirmeyi uzman doktorunuzdan alabilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

meryem

Beyin cerrahi ile göruşmenide fayda var

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemanjiom Geçer mi?

Hemanjiom Geçer mi?

Haber Bülteni

Güncel

Omurilikte Hemanjiom Nedir?

Omurilikte Hemanjiom Nedir?

Güncel

Dudakta Hemanjiom Tedavisi

Dudakta Hemanjiom Tedavisi