Hiperintens Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi
12 Temmuz 2024

Hiperintens Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Hiperintens Hemanjiom

Hemanjiomlar, damar bozuklukları nedeniyle damarların genişleyip tümör benzeri bir görüntü almasıdır. Bu yapılar omurga kısmında yer alırsa, buna hiperintens hemanjiom denir. Bu tümör benzeri yapılar kanama riski taşımayan, fakat bulundukları yer bakımından tehlike arz eden yapılardır. Omurga bölgesinde yer aldıkları için sinir yapılarının üzerine baskı yaparlar ve bu durum hastada birtakım bozukluklara yol açar. Tümörler genellikle iyi huyludur. Vertebra üzerinde bulunan hemanjiomlar en sık olarak L1, L2, L3 ve L4 vertebraları üzerinde, alt üst torakal bölge ile lomberde gelişir. Büyümeleri çok yavaştır ve sınırları düzenlidir. Baskı yaptıkları omurga disklerinin incelmesine neden olurlar. MR ve fiziki muayene ile tanıları konulabilir.

Hiperintens Hemanjiom Belirtileri Nelerdir?

 • Bel bölgesinde ağrı
 • Denge sağlayamama
 • Tutulmalar
 • Denge bozuklukları
 • Epileptik nöbetler
 • Duyu organlarında aksamalar
 • Hafıza problemleri
 • Sinir sıkışması problemleri

Hiperintens Hemanjiomun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hemanjiomlar sıkı takip ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Doğuştan gelen bir durum olduğu için tüm hayatı etkileyebilir. Bu yüzden hasta ve hasta yakınları, tedavi başlangıcından itibaren durumun ne kadar önem arz ettiğini bilmelidir. Omurgadaki bu hemanjiomlar da diğerleri gibi iyi huylu ve tehlikesiz yapılar olsa da, büyüyen hemanjiomlara zamanında müdahale etmek çok önemlidir. Omurga hemanjiomları, bel bölgesinde yer aldıkları için ürettikleri ağrılar ile kişinin sosyal hayatını olumsuz etkileyebilir.

Hemanjiomların Tedavi Yöntemleri Şöyledir:

 • Dondurma
 • Ameliyat ile çıkarma
 • Yakma
 • Lazer uygulamaları
 • Köpükle tedavi
Yukarıda verilen yöntemler, hemanjiomun yapısı, büyüklüğü, en önemlisi yeri ve gidişatına göre doktor tarafından planlanır. Omurga hemanjiomları genellikle ameliyat ile tedavi edilebilir ya da lazer uygulaması gibi yöntemler seçilebilir. Ayrıca bel bölgesindeki bu hemanjiomların, küçük de olsa, patlayarak kanamalara neden olabileceğini unutmamak gerekir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Sabiha

12 Temmuz 2024 Cuma

Bel bölgesinde ağrı ve denge sağlayamama sorunları yaşıyorum, bu belirtiler hiperintens hemanjiomdan kaynaklanıyor olabilir mi? Tedavi yöntemleri arasında ameliyat ve lazer uygulamalarının seçilebileceği yazıyor, bu yöntemlerin riskleri nelerdir?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Sabiha Hanım,

Bel bölgesinde ağrı ve denge kaybı gibi belirtiler hiperintens hemanjiomdan kaynaklanabilir. Hemanjiomlar genellikle iyi huylu tümörlerdir, ancak bulundukları yer ve büyüklüklerinden dolayı bazen bu tür semptomlara yol açabilirler. Tedavi yöntemleri arasında ameliyat ve lazer uygulamaları bulunur.

Ameliyat, tümörün tamamen çıkarılmasını hedefler ve genellikle kalıcı bir çözüm sunar. Ancak, her cerrahi işlemde olduğu gibi enfeksiyon, kanama ve anesteziye bağlı komplikasyonlar gibi riskler mevcuttur.

Lazer tedavisi ise daha az invaziv bir yöntemdir ve genellikle daha kısa iyileşme süresi sunar. Ancak, lazer tedavisinin de yan etkileri olabilir ve her hasta için uygun olmayabilir.

Doktorunuzla detaylı bir şekilde konuşarak, sizin durumunuza en uygun tedavi yöntemini belirlemeniz en sağlıklı yaklaşım olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyinde Kavernöz Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Beyinde Kavernöz Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom Ağrı Yapar mı?

Hemanjiom Ağrı Yapar mı?

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom ve Tedavi Yöntemleri

Hemanjiom ve Tedavi Yöntemleri

Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşür Mü?

Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşür Mü?

Güncel

Omurgada Hemanjiom Nasıl Teşhis Edilir?

Omurgada Hemanjiom Nasıl Teşhis Edilir?

Güncel

Vertebrada Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Vertebrada Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemanjiom Geçer mi?

Hemanjiom Geçer mi?