Kapiller Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi
06 Temmuz 2024

Kapiller Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Kapiller Hemanjiomlar

Kapiller hemanjiomlar, damarsal bozukluklara bağlı olarak gelişen ve çoğu zaman doğuştan var olan, içi kan dolu yapılardır. Bu lezyonların neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Oluştuğu damara veya bulunduğu yere göre farklı isimler alabilirler. Bulundukları yerler derin, yüzeysel veya karma yapıda olabilir. Deride yüzeysel olan hemanjiomlara ise kapiller hemanjiomlar denir. Kapiller hemanjiomlar canlı parlak kırmızı renkte, sınırları belli ve üzerine parmakla bastırıldığında solabilen yapılardır. Genellikle yüz bölgesinde bulunabilirler ve kılcal damarlarda oluşurlar. Doğumdan sonraki ilk aylarda hızlı büyüme gösteren ve ilk bir yıl içinde gerileyen hemanjiomlardır. Genel olarak tedavi edilebilirler veya kendiliğinden geçebilirler. Yüzeysel hemanjiomlar oldukça iyi huyludur ve drenaj edilebilirler. Vücudun görünen yerlerinde bulunmaları durumunda, özellikle kız çocuklarında estetik kaygılara neden olabilirler. Tedavi edilmesine rağmen ergenlik döneminde hormonların etkisi ile koyu kırmızı bir görünüm alabilirler.

Kapiller Hemanjiomda Gelişebilecek Komplikasyonlar

 • Kanama
 • Ülserleşme
 • Yüzeysel olduğu için enfeksiyon
 • Ağrı
 • Ülserin iyileştikten sonra iz bırakması
 • Estetik problemler

Kapiller Hemanjiomlarda Tedavi Nasıl Yapılır?

Yüzeysel oldukları için tedavi süreci biraz daha rahat olabilir. Hemanjiyomlar beş çeşit yöntemle tedavi edilmektedir. Özellikle lazer tedavi uygulamaları, yüzeysel hemanjiomlarda çok iyi sonuçlar verebilmektedir. İlk bir yıl takip edilir ve bu süreçte çoğu gerileme kaydeder. Eğer gerileme olmazsa, lazer uygulamaları veya cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bunlar:
 • Ameliyat ile çıkarma
 • Dondurma
 • Koter ile yakma
 • Lazer uygulamaları
 • Köpük tedavi

Ek olarak, kapiller hemanjiomların tedavi süreci ve yöntemi, lezyonun bulunduğu bölge, büyüklüğü ve hastanın genel sağlık durumu göz önünde bulundurularak belirlenir. Erken tanı ve tedavi, olası komplikasyonların önlenmesi açısından büyük önem taşır. Estetik kaygılar da göz önünde bulundurularak, özellikle yüz bölgesinde bulunan hemanjiomların tedavisinde hassas ve dikkatli bir yaklaşım gereklidir. Modern tıbbın sunduğu tedavi seçenekleri ile kapiller hemanjiomların etkili bir şekilde yönetilmesi mümkündür.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Kapiller Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Kapiller Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hemanjiom ve Tedavi Yöntemleri

Hemanjiom ve Tedavi Yöntemleri

Güncel

Hemanjiom Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hemanjiom Ameliyatı Riskleri ve Sonrası