Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi
09 Temmuz 2024

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri ve Tedavisi

Hemanjiom Karaciğer

Hemanjiom genellikle ciltte ortaya çıksa da, bazen karaciğerde de görülebilir. Organlar arasında en yaygın görülen hemanjiom türü karaciğer hemanjiomudur. Genellikle kavernöz hemanjiom türünde olan bu iyi huylu damar tümörü, çoğu durumda belirti vermediği için genellikle başka bir hastalığın tetkiki sırasında ortaya çıkar. Ancak hemanjiom karaciğerde büyüme gösterdiğinde, hastada bazı belirtiler görülebilir. Bu rahatsızlık çoğunlukla 30-50 yaş arasında görülmekte olup, erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanmaktadır. En çok hamilelik döneminde ortaya çıkan hemanjiom karaciğer, bu dönemde östrojen hormonunun fazla salgılanması nedeniyle daha sık görülür. Aynı zamanda, menopoz döneminde de görülebilir ve doğum kontrol haplarının içinde bulunan östrojen hormonu nedeniyle büyüme gösterebilir.

Hemanjiom Karaciğer Belirtileri Nelerdir?

Genellikle karın sağ üst bölgesinde ağrı ile kendini belli eden karaciğer hemanjiomu, hastada az yemek yediği takdirde bile midede dolgunluk ve yumruk hissi yaratabilir. Bununla beraber hastada:
  • İştahsızlık ve kilo kaybı
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Yüksek ateş
  • Kansızlık
gibi belirtiler de görülebilir.

Hemanjiom Karaciğer Neden Olur?

Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, karaciğer hemanjiomunun genellikle genetik olduğu düşünülmektedir. Karaciğerde damar yumağı görünümünde gelişen bu rahatsızlık, 5 cm'den büyük olabileceği gibi, 20 cm'den daha büyük de olabilir. Bazı kişilerde karaciğerde çok sayıda hemanjiom görülebilir.

Hemanjiom Karaciğer Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ultrasonografi, tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile hastalığın tanısı konduktan sonra, 6-12 ay arasında bu tümörlerin büyüyüp büyümediği kontrol edilir. Tümörler büyümediği takdirde tedaviye gerek görülmez ve kontrol altında tutulur. Ancak yılda bir defa hastanın karaciğer kontrolü yaptırması önerilir. Hemanjiom karaciğerde büyüme görüldüğü ve bu tümörler etrafındaki dokulara baskı yaparak ağrı oluşturduğu durumlarda, cerrahi operasyon ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Cerrahi operasyonda laparoskopik teknik ile karaciğerde bulunan hemanjiom ile karaciğerin bir bölümü çıkarılır. Bazı durumlarda ise hemanjiomun karaciğerde büyümesini engellemek amacıyla bu tümörleri besleyen damarların tıkanması için anjiyo embolizasyon yöntemi uygulanabilir. Hemanjiom karaciğerde çok miktarda bulunduğu durumlarda ise hastaya karaciğer nakli gerekli olabilir. Ayrıca hemanjiom karaciğer tedavisinde, hemanjiomları yok etmek için ışın tedavisi de uygulanabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Omurilikte Hemanjiom Nedir?

Omurilikte Hemanjiom Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğerde Hemanjiom Bitkisel Tedavisi

Karaciğerde Hemanjiom Bitkisel Tedavisi

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir?

Dudakta Hemanjiom Tedavisi

Dudakta Hemanjiom Tedavisi

T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir?

T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir?

Çilek Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi

Çilek Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi