hemanjiom.gen.tr https://www.hemanjiom.gen.tr Hemanjiom, Hemanjiom Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, hemanjiom.gen.tr Tue, 30 May 2017 00:00:00 +0000 Tue, 15 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Bebeklerde Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/bebeklerde-hemanjiom.html Sat, 17 Nov 2018 14:09:03 +0000 Bebeklerde hemanjiom, Yeni doğan bebeklerde en çok gözlemlenen ve halk arasında gül lekesi denilen bir durumdur. Bebeklerin vücudunun hemen hemen her yerinde gözlemlenebilir. Ancak çoğunlukla kafa bölümünde daha sonra kollarda ve g Bebeklerde hemanjiom, Yeni doğan bebeklerde en çok gözlemlenen ve halk arasında gül lekesi denilen bir durumdur. Bebeklerin vücudunun hemen hemen her yerinde gözlemlenebilir. Ancak çoğunlukla kafa bölümünde daha sonra kollarda ve göbek bölümünde gözlemlenir. Yüzünde, göz kapağında, kafasında, dudağında boynunda gözlemlenebilir. Ancak bu korkutucu ve tehlikeli olmamaktadır. Hemanjiom şekillerine, büyüklüklerine ve şişliklerine göre değişmektedir. Bebeklerde gözlemlenmesinin nedeni ise hala bilinmemektedir. En sık görülen durumlardan biriside bebeklerin küçük ve zamanı dolmadan doğmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Doğuştan kaynaklı olan bu hastalık damar beni olarak adını geçirmektedir. Çoğunlukla iyi huyludur ve damarlardan kaynaklı olarak genellikle hızlı şekilde büyüme gözlemlenmektedir. Bundan dolayı bebeklerde olan bu hastalığı dikkatli şekilde takip etmek gerekmektedir. Fakat bebeklerde hemanjiom bir yaşa kadar kendiliğinden gerileme göstererek kaybolabilmektedir. Yani böyle bir durumda anne ve babalar panik yapmadan uzman bir doktora giderek muayene edilir ve sürekli kontrol edilmelidir. 

Bebeklerde hemanjiom nasıl tedavi edilir

Genellikle bebeklerde hemanjiom iyi huylu olduğundan dolayı büyüme görülmedikçe tedavi uygulaması ertelenmektedir. Çünkü kontrol altında olan bu hastalığın on tanesinden beşinde 5 yaşına kadar gerileme gözlemlenir. Fakat en fazla gerileme bebekler 10 yaşına girdiğinde gözlemlenir. Bebeklerde ki bu hastalık bir ihtimal ülsere çevirdiği için iz oluşumuna neden olur. Bu nedenle erken tedavisi oldukça fayda sağlar ve uzman bir doktora gidilerek tedaviye başlanır. Her bebekte cerrahi işlem aynı olmayıp ayrı ayrı yapılmaktadır. Ancak bebeklik döneminde gerekmedikçe tedaviye başlanmaz çünkü bebeğin cildi ve yüzü 3-4 yaşlarında şekillenir. Uzmanların tedavi süresinde en çok tercih ettiği ise propranolol olan tansiyon ilacıdır. Bu ilaç uygulanarak olumlu sonuçlar alınmıştır. Bununla geçmek bilmeyen bu hastalık birde iğne ve gelişen teknolojik cihazlar ile yapılmaktadır. Ameliyat ve teknolojik cihazlardan korkan annelerin bebeklerine kortizon ilaçları da kullanılabilir.

Bebeklerde hemanjiom tedavisi için doktorun vermiş olduğu dideral ilacı ise günümüzde ön sırada yerini almaktadır. İlaçlar ile giderilemeyen bu hastalıkta birde lazerle tedavi uygulanmaktadır. Lazerle tedavide bir kaç seans gerekli olabilir ve uygulanması ile geçtiği gözlemlenir. En son çare ise ameliyat olmaktadır. Fakat çoğu uzman ameliyatı tavsiye etmemektedir. Çünkü bu tedavide hemanjiom olan bölge kesilerek alınmaktadır. Buda bebeklerde büyüdükçe görüntü bozuklukları oluşturabilmektedir.
]]>
L4 Vertebra Korpusunda Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/l4-vertebra-korpusunda-hemanjiom.html Sun, 18 Nov 2018 13:40:15 +0000 L4 Vertebra korpusunda hemanjiom; vertebral hemanjiomlar genellikle yavaş büyüyen bening lezyonlar dediğimiz iyi huylu tümörlerdir ancak aktiflik durumuna geçtiklerinde ise metastaz yapıp yayılabilmektedirler. Bu durum sıklıkla kaş L4 Vertebra korpusunda hemanjiom; vertebral hemanjiomlar genellikle yavaş büyüyen bening lezyonlar dediğimiz iyi huylu tümörlerdir ancak aktiflik durumuna geçtiklerinde ise metastaz yapıp yayılabilmektedirler. Bu durum sıklıkla kaşılaşılan bir durum olup sırt omurlarında aşırı harabiyete ugratan bir hamanjiomdur. L4 vertebra korpus hemanjiomları genellikle kapiller yapıda olabilmeleri yanı sıra kavernöz veya venöz yapıdada şekillenebilmektedir. L4 vertebra korpusunda hemanjiom olguları radyolojik tanı ile teşhisi mümkündür. Radyolojik olarak saptanan L4 vertebra karpusundaki hemanjiomların  çoğu asemptomatiktir. Fakat nadir de olsa spinal kompresyon sonucu nörolojik semptomlarada neden olurlar

L4 vertebra korpusunda hemanjiom görülme nedenleri;
 • Genetik faktörler
 • Metastazlar
 • Kimyasal maddeler
 • İmmun sistemin baskılanması
L4 vertebra korpusundaki hemanjiom olgularında genetik faktörler önemli rol oynamaktadır. Aile bireyleri arasında L4 vertebra korpuusnda hemanjiom bulunması, kan bağı yolu ile diğer bireylere kalıtsal olarak geçebilmektedir. L4 vertebra korpusunda hemanjiom olgularında, başka bir doku veya organdaki tömöral olgunun metastazı sonucu ile de şekillenebilir. Kimyasal madde üretilen yerlerde çalışan bireylerin aşır kimyasallara maruziyeti sonucu da L4 vertebra korpusunda hemanjiom sıklığı artmaktadır. Vücut immun sisteminin baskılanması, yetersiz kalması L4 vertebra korpuusnda hemanjiom oluşma sıklığını arttırmaktadır. Vücut immun sistemini baskılayan stres, depresyon gibi durumların ortadan kaldırılması L4 vertebra korpuusnda hemanjioma yakalanma sıklığını azaltır.

L4 vertebra korpusunda hemanjiom belirtileri;
 • Duruş bozukluğu
 • Denge bozukluğu
 • Kollarda ve ayaklar uyuşma
 • Güç kaybı 
 • Yüzde uyuşma
 • Baş ağrısı
 • Uzun süre ayakta duramama 
L4 vertebra korpusunda hemanjiom şekillenmiş olgular genellikle kollarda ve ayaklarda uyuşma ile kendini belli etmekte ve duruş bozuklukları şekillenmektedir. Bu gibi belirtiler var ise zaman kaybetmeden konusunda uzman bir hekime muayene olunuz. MR ve röntgen bulguları ile teşhisin destelenmesi gerekmektedir. İlerlemiş L4 vertebra korpusunda hemanjiom olguları tedavisinde ameliyat gerekmektedir
]]>
Burunda Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/burunda-hemanjiom.html Mon, 19 Nov 2018 06:21:13 +0000 Burunda Hemanjiom, Hemanjom kişilerde doğuştan görülen bir rahatsızlıktır. Bu belirti damar beni olarak adlandırılır. Genellikle bebeklerde daha fazla görülür. Belirtisi olduğu zaman iyi huylu görülebilir fakat sürekli ilerle Burunda Hemanjiom, Hemanjom kişilerde doğuştan görülen bir rahatsızlıktır. Bu belirti damar beni olarak adlandırılır. Genellikle bebeklerde daha fazla görülür. Belirtisi olduğu zaman iyi huylu görülebilir fakat sürekli ilerleme gösterir. Bundan dolayı vücudun herhangi bir yerinde hemanjom görüldüğü zaman kontrol altına alınmalıdır. Hemanjom ciltte görülür, hızlı büyüme sağlar fakat kendiliğinden kaybolduğu da görülür. Bu sağlık problemi sizin çocuğunuzda da oluştuğu zaman ilerleme göstermeden ve kendiliğinden geçmediği zaman uzman bir doktora görünmenizde fayda olacaktır.

Burunda Hemanjom Belirtisi 

Burunda hemanjom belirtisi, burun damar kısmında kırmızı renkte kan pıhtısı şeklinde görülmektedir. Genel görünümü olarak yüzde çirkin bir görüntü oluşturur. Kişiler bu rahatsızlığın belirmesinden yakınmaktadır. Görsel olarak kişiyi olumsuz etkiler, kişinin kendine özgüveninin azalmasına neden olur. Burunda hemanjom belirti olarak ara sıra kanama oluşturur. Meydana gelen kanama ciddi derecede olduğunda kişileri ölüme kadar sürükleyebilir. 

Burunda Hemanjom Tedavisi Nasıl Yapılır

Burunda hemanjom tedavisinde beliren hemanjom'un türüne, ilerleme aşamasına, büyüklüğüne göre tedavi uygulanmaktadır. Burun kısmında genellikle boloncuk şeklinde uzayan kan parçası şeklinde belirir. Bu parça cildin alt kısmındaki doku yapısında belirir. Tedaviye ilk olarak kişiye lokal anestezi uygulanarak başlanır. Uygulanan anestezi burun kısmına yapılır. Uygulanan anestezi etkisini gösterince burun kısmında hemanjom olan bölgede kesi yapılarak ciltteki hemanjom dokusu alınır. Bu aşamada bölgede kanama fazla olacağından hali hazırda kan stoklanması gerekir. Gerekli görüldüğü zaman kan stoku yapılmalıdır. 

Burunda Hemanjom Tedavi Yöntemleri:
 • Burunda Hemanjom İlaç Enjeksiyon Edilerek Tedavi Edilmesi: Burunda hemanjom olan damara ilaç enjekte edilerek damarın zamanla çekilmesi sağlanır. Bu uygulama seanslar halinde yapılmaktadır. En iyi etki sağlanan tedavi yöntemidir. Bu uygulamada en az risk ve en iyi sonuç elde edilmektedir.  Bu tedavi yönteminde %100 sonuç elde edilir. Kanama riski en aza indirilmektedir.
 • Burunda Köpükle Hemanjom Tedavisi: Tedavide uygulanacak olan ilacın köpürtülmesiyle burun damarına uygulanmasıdır. Bu uygulama sayesinde kavernöz damar yapıları trombose edilerek risk olmadan sonuç elde edilir. Bu uygulama oldukça zaman alıcı olmasına rağmen pek fazla risk oluşturmaz. 
 • Burunda Hemanjom Lazer Tedavisi: Bu uygulama daha fazla burun dış kısmında beliren hemanjomlar için uygulanmaktadır. Lazer uygulaması her ay olmak üzere yok olana kadar seanslar şeklinde uygulanır. Bazen 5 seansa kadar uygulama devam eder. Bazen de 25-30 seansa kadar devam edebilmektedir. Sonuç olarak bütün tedavilerde olumlu sonuçlara ulaşılabilir.
]]>
Hemanjiom Nedir https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-nedir.html Fri, 24 May 2019 03:58:57 +0000 Hemanjiom nedir, bu hastalığın diğer bir adıda damar beni hastalığıdır. Hemanjiom rahatsızlığı oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Hemanjiom nedir, hemanjiom rahatsızlığı karaciğer kaynaklı iyi huylu Hemanjiom nedir, bu hastalığın diğer bir adıda damar beni hastalığıdır. Hemanjiom rahatsızlığı oldukça sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Hemanjiom nedir, hemanjiom rahatsızlığı karaciğer kaynaklı iyi huylu olan damar kökenli doğumsal sebepli oluşan kalıntılar yani tümör oluşumudur.

Hemanjiom Hastalığı En Çok Kimlerde Görülür

Bu rahatsızlık bayanlarda erkeklere bakarak tam altı kat daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Hemanjiom nedir bu rahatsızlık özellikle de siyah ırkta oldukça az görülen bir hastalıktır.

Hemanjiom Hastalığı En Çok Hangi Bölgelerde Görülür

Hemanjiom rahatsızlığı yani damar beni rahatsızlığı bacaklarda, başta, kolda, boyunda ve yüz bölgesinde çok sık görülen bir rahatsızlıktır.

Karaciğer Hemanjiom Rahatsızlığı Nedir

Bu rahatsızlığın bir diğer ismide hepatik hemanjiom yada kavernöz hemanjiomdur. Bu isim karaciğerde oluşan iyi huylu damar tümörlerine verilen isimdir. 

Karaciğer Hemanjiom Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir
 • Çok az yemek yenmesine rağmen yinede midede dolgunluk hissi
 • Yüksek ateş
 • Karnın üst bölgesinde şiddetli ağrı
 • Kusma
 • Anemi yani kansızlık
 • Bulantı
 • Zayıflama
 • İştahsızlık
Hemanjiom Rahatsızlığının Türleri Nelerdir
 • Venöz fistüller hemanjiom
 • İntradermal kapiller
 • Karışık hemanjiom
 • Kapiller hemanjiom
 • Kavernöz hemanjiom
Hemanjiom Tedavisi Nasıl Yapılır

Bu rahatsızlık tedavi gerektirmeden kendiliğinden iyileşir ancak birçok hemanjiom rahatsızlığı herhangi bir tedavi yöntemine gözlem dışında ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazı hemanjiomlar çok tehlikeli olur. Bunun nedeni çocuğun normal etkenleri veya hayatı idame aktivitelerinin artık yapılmamasıdır. Böyle durumlarda mutlaka doktora gitmeniz gerekir çünkü acil müdahale gerekir. Bu hemanjiomlar yemek yemek, nefes almak ve görmek gibi aktiviteleri önleyen hemanjiomlardır. Eğer yüz bölgesinde oluşan hemanjiomlar uzun müddet geçmez ise derhal müdahale gerektirir. Bu tür hemanjiomlara müdahale ederken alanında uzman doktorlar ile beraber yapılması gerekir. Mesela göz kapağında bulunan hemanjioma göz doktoru ile beraber yapılması gerekir.

Ameliyatsız Hemanjiom Tedavisi  Nasıl Yapılır

Deri, dil, göz ve diğer birkaç bölgede bulunan hemanjiom için köpük tedavisi olarak adlandırılan sikloreterapi yöntemi ile ameliyatsız hemanjiom tedavisi yapılabilmektedir.

Skleroterapi tedavisinde; içerisinde Sklerozan madde bulunan ilacın hava ile karışımıyla köpük haline getirilen ilacın hemanjioma enjeksiyon edilmesiyle ortaya çıkan damarların yok edilmesidir. Skleroterapi yöntemi daha az ilaç kullanımıyla en geniş alana kadar ulaşmaktadır. Hemanjiomun durumuna göre seanslarla bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

 * ameliyatsız hemanjiom tedavisi ile ilgili kaynak : https://climed.com.tr/tedaviler/hemanjiom-tedavisi/
]]>
Karaciğer Hemanjiom Ameliyatı https://www.hemanjiom.gen.tr/karaciger-hemanjiom-ameliyati.html Tue, 20 Nov 2018 09:39:42 +0000 Karaciğer hemanjiom ameliyatı günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Karaciğer hemanjiomu hempatik hemanjiom yada kavernöz hemanjiom olarak iki tür tümör çeşidi vardır. Bu iki tümör bazı testler sonucu tespit edi Karaciğer hemanjiom ameliyatı günümüzde herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Karaciğer hemanjiomu hempatik hemanjiom yada kavernöz hemanjiom olarak iki tür tümör çeşidi vardır. Bu iki tümör bazı testler sonucu tespit edilebilmektedir.

Karaciğer hemanjiom hastalığının belirtileri;
 • Karnın sağ üst bölümündeki ağrı 
 • Az yemek yenilmesine rağmen midede dolgunluk hissinin oluşması
 • İştahsızlık, mide bulantısı ve kusma
 • Zayıflama ve ateş
 • Kansızlık
Karaciğer hemanjiomu nedenleri

Bu hastalığın neden olduğu bilinmemekle birlikte, doğuştan olduğu düşünülür. Bu hastalığın bazı riskli faktörleri vardır. Bunlar yaşı 30-50 arasında olan insanlarda sık yaşanabilecek bir hastalıktır.

Karaciğer hemanjiomu hastalığı tedavisi
 • Ameliyatla hemanjiomun olduğu karaciğer kısmı çıkarılır.
 • Hemanjioma giden atar damarın içine tıkayıcı ilaç verilir.
 • Müdahale edilemeyecek düzeydeki insanlarda karaciğer nakli yapılır.
Karaciğer hemanjiomu hastalığı ameliyatı

Öncelikle damar yutağı tamamen çıkarılmaya çalışılır ve çok ciddi bir ameliyat gerektirmektedir. Ameliyat aşırı kanamalı olduğu için çok fazla miktarda hazır halde kan bulundurulmalıdır. Ameliyatta damar yumağı olabildiğince geniş bir şekilde kesilerek alınır.

Karaciğer hemanjiomu hastalığı ameliyatı sonrası beslenme

Karaciğer hemanjiomu ameliyatı sonrası kişi beslenmesine dikkat etmelidir. Kişinin hazır gıdalardan kaçınması ve yerine evde yapılmış yemekleri tercih etmesi gerekir.
]]>
T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir https://www.hemanjiom.gen.tr/t2-vertebra-korpusunda-hemanjiom-nedir.html Wed, 21 Nov 2018 09:19:40 +0000 T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Vertebra hemanjiom iyi huylu bir tümördür. Normalde tümör en sık sırayla,alt-üst, trokal ve lomber gelişen vertebra L1, L2, L3, L4 ve Th12 vücudu etkiler.Tümörün vücudun diğer bölge T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Vertebra hemanjiom iyi huylu bir tümördür. Normalde tümör en sık sırayla,
alt-üst, trokal ve lomber gelişen vertebra L1, L2, L3, L4 ve Th12 vücudu etkiler.Tümörün vücudun diğer bölgelerinde çok daha az sıklıkla görülür.Genellikle insanlarda böyle tümörlerin ortaya çıkması olağanüstü bir şey değildir.Çalışmalar bu hastalığın yaklaşık olarak yüzde on oranında ortaya çıktığını göstermektedir.Çoğu insan bu hastalığın belirtilerinin belirginleşmeden bu hastalığa sahip olduklarından habersizdirler.Bu ciddi hastalığın kesin nedenleri tam olarak bilinmemektedir.Çağımızda vertebra riski artmıştır.Şuan için belirlenen en belirgin özelliği ise insanı aşırı derecede zayıflatmasıdır. Bu hastalık genellikle genetik yatkınlıkla belirlenir.Ancak çalışmalar tümör oluşum mekanizmasına net bir cevap verememiştir.Bu hastalık genellikle erkeklerde görülür.Bunun nedeni ise kanda bulunan östrojen içeriğidir.

Bazı çalışmalar tümör doku hipoksisi sonucu görülebildiği sonucunu ortaya çıkarabiliyor.Asıl sorun hemanjiyomaların kalkınma vakalarının büyük çoğunluğunda asemptomatik meydana geldiği bir gerçektir.Genellikle ömür boyu bu hastalığın pek farkına varılmadığı gözlemlenmiştir.Ama nispeten küçük şoklar ve fiziksel stres ile vertebra kırığı yüksek oranlarda belirti vererek bu hastalığın fark edilmesini sağlamaktadır.Ağrının en sık belirtilerinden birisi ise omurgadan vücuda yayılan tümörün yarattığı acıdır.Bu ağrıların bir diğer nedeni de sinir uçları ve omur çöküşü sonucundan kaynaklanabilmektedir.Bu ağrılarılara genellikle nörolojik bozukluklar eşlik ediyor.Ellerde ve ayaklarda uyuşma,hissizleşme,güçsüzleşme şişme belirtiler arasındadır. Vertebra kırığı bu ağrıları nadiren göstermektedir bu yüzden hastalığın anlaşılması zorlaşır.Bu hastalığın anlaşılamamasının bir diğer nedeni ise bel fıtığı ağrısına benzemesidir.Bu hastalık genellikle orta yaşlı insanlarda görülmektedir.

T2 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Tedavisi Nasıldır

Bu konuda ilk olarak geleneksel tıp göze çarpıyor.Tedavi ciddi ve kanıtlanmış klinikte bu konuda kendini kanıtlamış doktorlar eşliğinde gerçekleşebilir.Genellikle bu hastalığın tedavisi anketlerle başlar.Bu sonuçlar sonucunda gözlemlenen semptomlara göre tedavi yöntemi uygulanır.Semptomlar kanama nedeniyle meydana gelirse,kanamanın ne derecede ve ne kadar ciddi nörolojik semptomlar gösterdiğine göre tedavi şekli değişebilir.Bir diğer yaygın tedavi türü ise radyasyon tedavisidir.Bu yöntem,uzun süre denenmiş ve test edilmiştir.Güçlü radyasyon dalgaları büyüyen bir tümörün hücrelerini yok eder.

Böylece tümörün büyümesi durdurulduğu için hastanın çektiği ağrılar azalmış olur.Ama bu yöntem her zaman geçerli değildir.Bu hastalıkta cerrahi müdahale nadiren kullanılır.Radyasyon ışınları vücudu olumsuz etkilediği için cerrahi tedavi genellikle çocukların tedavilerinde kullanılır.Şuan da en popüler tedavi yöntemlerinden birisi ise perkütan vertebroplastidir. Bu yöntemin temeli kanama ve tümörün daha da gelişmesini engellemesinden ziyade hasarlı omur güçlendirilir. 
]]>
Karaciğer Hemanjiom Ağrısı https://www.hemanjiom.gen.tr/karaciger-hemanjiom-agrisi.html Wed, 21 Nov 2018 23:28:04 +0000 Karaciğer hemanjiom ağrısı, hemenjiomun en fazla görüldüğü bölge cilttir. Ciltten sonra bu hastalık en fazla karaciğer bölgesinde görülmektedir. İyi huylu bir özelliğe sahip olan bu hastalığın teşhisi genellikle tara Karaciğer hemanjiom ağrısı, hemenjiomun en fazla görüldüğü bölge cilttir. Ciltten sonra bu hastalık en fazla karaciğer bölgesinde görülmektedir. İyi huylu bir özelliğe sahip olan bu hastalığın teşhisi genellikle tarama ile bulunmaktadır. Hastalığın tesadüfen bulunma ihtimali de oldukça yüksektir. Her 100 kişi arasında 2 kişide görülebilen bu hastalığın bir takım belirtileri de bulunmaktadır. 

Karaciğer hemanjiom belirtileri nelerdir
 • Hastalık çoğunlukla vücutta herhangi bir belirti vermez. Ancak kadran ağrısı, bulantı, iştahsızlık ve kansızlık gibi sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. 
 • Karaciğerde meydana gelen hemanjiomların nedeni tam olarak tespit edilememiştir. Genellikle genetik yapıdan dolayı kaynaklanmaktadır. 
Karaciğer hemenjiom nasıl anlaşılır

Ultrason ile anlaşılmakta olan bu hastalık tomoğrafi ve MR ile de ortaya çıkabilmektedir. Hastalık özellikle kırk beş yaş üstünde olan kişilerde meydana gelmektedir. Karaciğer hemanjiom ağrısı tedavisi için genellikle ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Ameliyat yapılırken hemanjiomun olduğu karaciğer bölgesi çıkartılır. Hastalığın bir diğer tedavi yöntemi ise damar tıkama yöntemidir. Bu uygulama karaciğer bölgesine giden atar damarın içerisine tıkayıcı bir ilaç verilmesi ile yapılmaktadır. Bunun yanı sıra eğer hastalık tedavi edilemeyecek safhada ise karaciğer nakli yapılabilmektedir.
]]>
Hemanjiom Bitkisel Tedavisi https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-bitkisel-tedavisi.html Thu, 22 Nov 2018 19:15:29 +0000 Hemanjiom bitkisel tedavisi, bir deri hastalığı olan hemenjiom bebeklerde meydana gelmekte olan iyi huylu bir tümördür. Bebekliğin ilk haftalarında oluşmakta olan bu deri hastalığı anjomalar sınıfından yer almakta olan bir Hemanjiom bitkisel tedavisi, bir deri hastalığı olan hemenjiom bebeklerde meydana gelmekte olan iyi huylu bir tümördür. Bebekliğin ilk haftalarında oluşmakta olan bu deri hastalığı anjomalar sınıfından yer almakta olan bir tümör çeşidi olarak bilinmektedir. Hastalık en fazla Kafkas asıllı olan bebeklerde oluşmaktadır. Bunun yanı sıra hemanjiom hastalığı en fazla açın ten rengine sahip kız çocuklarında görülmektedir. Aile içerisinde bu tür hikayeleri olan kişilerin çocuklarında bu tür hastalıkların meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir. Vücut üzerinde kendisini kırmızı, koyu kırmızı, yaralı ve iltihaplı olarak belli eden bu hastalığın aşamalarına göre vücutta oluşan renklerde değişiklikler görülmektedir. Yani hemanjiom hastalığı her bebekte farklı şekilde meydana gelmektedir ve bu farklılıktan dolayı hastalığı tedavisinde de farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Hastalığın tedavisi için uygulanacak yöntemlerden biri de hemanjiom bitkisel tedavisidir. Doğada yetişmekte olan bitkilerden elde edilen içecekler ve kürler bu tür hastalıkların kısa süre içerisinde tedavisine yardımcı olmaktadır. 

Hemanjiom bitkisel tedavi yöntemleri

Çörek otu: Çörek otu insan vücudunda meydana gelebilecek veya meydana gelmiş olan bir çok hastalığın tedavisi için mükemmel bir fayda sağlamaktadır. Sindirim sisteminin işlevinin iyi bir şekilde yapmasının yanı sıra sindirim sisteminde meydana gelebilecek ishal ve kabızlık gibi sorunların geçmesine yardımcı olmaktadır. Kanser hastalıklarının tedavisinde büyük bir faydası bulunmaktadır. Çörek otunun içerisinde bulunan maddeler kansere neden olan unsurlarla savaşmaya yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücudun kanser türü hastalıklara karşı korumaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanmasına yardımcı olan çörek otun hastalıkların vücuda etki etmesini de önlemektedir. 

Hemanjiom bitkisel tedavisi yöntemleri arasında da yer alan bu bitki otu hastalığa neden olan unsurları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Hastalığın deride meydana getirmiş olduğu belirtileri ortadan kaldırarak derinin tedavisine yardımcı olur. Çörek otunun çeşitli yiyecekler ile yada sade bir şekilde tüketmek mümkündür. Günde en az bir yemek kaşığı kadar çörek otu tüketmek hastalıkların vücuda etki etmesini engelleyeceği gibi var olan hastalıkların da tedavisini yapmaya fayda sağlar. 

Kedi otu: Hemanjiom bitkisel tedavisi yöntemleri arasında bulunan bu bitki içerisinde çok güçlü maddeler barındırmaktadır. Deride meydana gelebilecek hastalıkların tedavisi için kullanılmakta olan bu bitkinin, kreminin yapılarak rahatsızlığın meydana gelmiş olduğu bölgeye sürülmesi hastalığın tedavisine yardımcı olacaktır. Bu bitkinin bir çaydanlık içerisine atılarak üzerine 1 su bardağı su ilave edilip kaynatılması ve kaynadıktan sonra yumuşayan bitkinin hemanjiom oluşmuş olan bölgeye sürülmesi gerekmektedir. 

]]>
Hemanjiom Çeşitleri https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-cesitleri.html Fri, 23 Nov 2018 15:10:24 +0000 Hemanjiom Çeşitleri, hastalığın gidişatı, belirtileri, hemanjiomun görünümü, skarlaşması, büyüme ya da yavaşlama hızı, iltihabi durumu gibi durumların değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkar. Hemanjiom hayatın ilk haftalar Hemanjiom Çeşitleri, hastalığın gidişatı, belirtileri, hemanjiomun görünümü, skarlaşması, büyüme ya da yavaşlama hızı, iltihabi durumu gibi durumların değerlendirilmesi sonucu ortaya çıkar. Hemanjiom hayatın ilk haftalarında başlayan, bebeklerde görülen iyi huylu bir deri tümörüdür. Hemanjiomlar çirkin görüntüleriyle anlaşılır. 

Hemanjiom Çeşitleri Nelerdir
 • Çilek Tipi (Cherry-Strawberry) Hemanjiom: En çok görülen hemanjiom tipidir. Görülme sıklıkları %4-%5'tir. Çoğunlukla baş ve boyun kısmında görülürler. Uzun bir süre zarfında kendiliğinden kaybolabilirler, kaybolmazsa tedavi gerekir.
 • Şarap Lekesi (Port-Wine Stain): Yüzeyel leke gibidir.
 • Gül Lekesi (Spider Hemanjioma): Genel olarak ciltte görülen lekelerdir.
 • Melek Öpücüğü: Alında leke şeklinde olur.
 • Organ Hemanjiomları: Karaciğer hemanjiomu en sık görülen organ hemanjiomudur.
 • Leylek Isırığı: Ensede sık görülür, kendiliğinden geçer.
 • Hemanjiomatozis: Neredeyse vücudun tamamını kaplar.
 • Büyük Damar Beni (Kavernosum Hemanjiom): Çok büyük, ben şeklindedir. 
Hemanjiomlar ameliyatla çıkarılabilir, dondurularak tedavi edilebilir, ısıtılarak yakılabilir, köpükle ve ışıkla tedavi edilebilir.
Hemanjiom çeşitlerinden herhangi birinin varlığında, hemanjiom uzun süre geçmemiş ve büyüyorsa doktora başvurunuz yoksa hemanjiom tüm bölgeye yayılıp, rahatsızlık verebilir. Üstelik hemanjiomun kanama gibi durumları da ölümle sonuçlanabilecek kadar ciddidir. 
]]>
Omurgada Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/omurgada-hemanjiom.html Fri, 23 Nov 2018 21:52:39 +0000 Omurgada Hemanjiom, Hemanjiom etkenin nasıl ve neden olduğu hakkında birçok araştırma yapılmasına rağmen halen bir sonuca varılmamıştır. Fakat bilinen bir gerçek vardık ki bebekler de doğuştan görülen bir tür damarsal hast Omurgada Hemanjiom, Hemanjiom etkenin nasıl ve neden olduğu hakkında birçok araştırma yapılmasına rağmen halen bir sonuca varılmamıştır. Fakat bilinen bir gerçek vardık ki bebekler de doğuştan görülen bir tür damarsal hastalıktır. Bu yüzden anne ve baba evlat sahibi olacakları zaman mutlaka bu konu hakkında daha önce araştırma yapmalıdır ki halk arasında damar beni olarak bilinen hastalığı kolayca teşhis edebilsinler. Hemajiom vücuttaki her yerde görülebilir. Fakat en yoğun olarak yüz bölgesinde daha fazla görülür. Damarsal bir hastalık olduğu için vücudun damar olan her bölgesinde görülme ihtimali vardır. El, ayak, kalça, gözaltı ve dil gibi bölgelerde de görülebilir. Bazen iç organlarımızdan karaciğerde de görülebilir tabi ki bunu dışarıdan görmek mümkün değildir. Ancak görüntüleme işlemleri yapılarak görülebilir.

Omurgada Hemanjiom Nasıl Teşhis Edilir

Kemik içerisinde gelişen kemik tümörüdür ve iyi huyludur. Her 10 kişiden 1 kişi de görülebilir. Teşhisi ancak çok kez çekilen omurga MR tetkiklerinde görülür. Omurga hemanjiom belirtileri omurga bölgesinde oluşan aşağı ve ya yukarıya doğru ağrılardır. Bel ve boyun bölgesinde şiddetli ağrılar özellikle gece  ortaya çıkar ve fiziksel aktivite ile artabilir. Kemik içerisinde saklanmış olan bu urların hiçbir önemi yoktur. Genel olarak ömür boyu da sorun oluşturmazlar. Bu yüzden bu tür hastalıkların hepsinde tedaviye gerek yoktur. Eğer omurga içerisinde çok büyük bir yer işgal etmiyorsa tedaviye gerek kalmaz. Fakat omurga da çok büyük bir travma ve zedelenme olursa, çok büyük bir yeri kaplamışsa kemikler de çökmeye veya kırıklara yol açabilir. 
]]>
Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom.html Sat, 24 Nov 2018 04:12:31 +0000 Hemanjiom; Bu hastalık dünyaya geldiğin andan itibaren ortaya çıkan, bebeklerde görülen damar beni olarak adlandırılan iyi huylu deri tümörüdür. Tümör iyi huylu olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu hasta Hemanjiom; Bu hastalık dünyaya geldiğin andan itibaren ortaya çıkan, bebeklerde görülen damar beni olarak adlandırılan iyi huylu deri tümörüdür. Tümör iyi huylu olmasına rağmen çok hızlı bir şekilde büyüyebilir. Bu hastalık yakın bir takip gerektirir. Tedavi gerektirdiği gibi bazı durumlarda ilk yıllarda kendiliğinden kaybolabilir. Damar beni hastalığının kişideki en önemli sorunu görsel olarak çirkinlik katmasıdır. Özellikle de kız çocuklarında yüz ve dudak bölgelerinde görülürse bunu sıkıntı yapabilirler. Damar deri yüzeyinin zedelenip kanamasını sağlayarak kişiyi ölüme kadar götürebilir. Hemanjiomlar görüntü olarak kırmızı, koyu kırmızı, etrafı krem ortası kızımızı, yaralı ve iltihaplı, çok derinde veya deri yüzeyinde görülebilir. Bütün bu görüntüler hastalığın çeşitli aşamalarında farklı renk ve görüntüye sahip olduğunun belirtisidir. Hemanjiom hastalığı en fazla açık tenli kız çocuklarında görülür. Hemanjiom hastalığı bazen genetik yada daha önce geçirmiş olan ailelerin çocuklarında bu hastalığın olma riski artar.

Hemanjiom Belirtileri; Hemanjiom hastalığının sadece %1'lik kısmı ölümcül olmaktadır. Genel itibari ile belirtiler her çocukta görülmese bile bazı çocuklarda oluşabilir. Bu belirtiler görme kaybı, işitme kaybı, nefes alma gibi hayati fonksiyonların işlev yapmasını engeller. Yüz hatlarının değişmesi, nadir olarak görülen iç kanaması, kalp yetmezliği ve deri dökümü görülür. Hemanjiomlar yüzde, dudakta, anal bölgede veya genital bölgede yoğun olarak görülebilirler. Nadir olarak ise vücut gövdesinde, kollarda, bacaklarda ve vücudun diğer kısımlarında görülebilir.

Hemanjiom Çeşitleri; 
 • Şarap lekesi: Yüzeysel leke şeklidir
 • Çilek lekesi. Küçük damar beni olarak bilinir.
 • Büyük damar beni: :Çok büyük yapıda ve koyu kırmızı renktedir.
 • Gül lekesi: Adı üzerinde olduğu gibi gül şeklini anımsattığı için bu isim verilmiştir.
 • Melek öpücüğü:Kişinin alnında meydana gelen leke gibi yapıdır.
 • Organ hemanjiomları: İç organlarda görülen hermanjiom şeklidir. Ancak ultrason ile görülebilir. Karaciğer, beyin bu yapılara örnektir.
 • Leylek ısırığı: Çocukların ense kısmımda görülür ve çok sık yapıdadır. Kendilinden zamanla düzelebilir.
 • Hemanjiomtozis: Kişinin vücudunun hemen hemen her yerini kaplayan damar benidir.
Hemanjiom ve tedavi yöntemleri;

Ameliyat ile tedavi: damar beninin olduğu kısımdaki cilt kesilerek damar yumağının olduğu kısıma ulaşılır ve oradaki hastalığa neden olan doku çıkarılır.  yüksek kan kaybına neden olduğu için riskli bir ameliyattır.  hastayı ölüme kadar görülebilir.  ameliyat sonrası o bölgede iz kalabilir. eğer doku içerisine tam ulaşılamaz kazınmazsa hastalık tekrar yenileyebilir.

İlaç ile tedavi: bu hastalığa neden olan damar yapılarının içerisine yakıcı bir madde salgılanır. ilaç salgılanan damar zaman içerisinde büzülerek kaybolur. ilaç salınımı tek seferde değilde seanslar halinde verilir. en az riskli ve en iyi çözüm noktasıdır. kanama riski olmadığı için iz kalma olayı görülemez.

Lazer ışını ile tedavi: yüksek ısı enerjisi taşıyan ışınların damar benine neden olduğu damarlara tutularak damar yumağını tahribata uğratması sonucu edilen tedavi yöntemidir. her ay bir defa seanslar uygulanarak, her seansta hastalığın gerilemesi hedeflenir. lazer tedavisin de damarın deriye olan uzaklığı, büyüklüğü ve derinliğine göre lazer ışını şiddeti artırılır ve tedavi uygulanır. bazı damar benleri 8 bazıları ise 50 seansta kaybolabilir.

Köpük ile tedavi: bu tedavi yöntemi damar beni hastalıklarının dışında varis olan kişinin tedavisinde de kullanılır. içerisinde sklerozan adı verilen ilacın dışarıda ki hava ile birlikte karıştırılarak köpük haline getirilmesi ve bu köpüğün hemanjioma neden olan damar yapısının içerisine sıkılması ve bu damar yapılarının zam]]> Dudakta Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/dudakta-hemanjiom.html Sat, 24 Nov 2018 19:45:23 +0000 Dudakta Hemanjiom; konusuna başlamadan önce aklımızda kalan soru işaretlerini giderelim. Hemanjiom özellikle yeni doğan bebeklerde doğuştan gelen bir hastalıktır. Diğer adı ile damar benidir. Bu damar hastalığıdır ve Dudakta Hemanjiom; konusuna başlamadan önce aklımızda kalan soru işaretlerini giderelim. Hemanjiom özellikle yeni doğan bebeklerde doğuştan gelen bir hastalıktır. Diğer adı ile damar benidir. Bu damar hastalığıdır ve hızla büyüme sonucu dudakta büyük bir kitle oluşturur. Zamanla kendiliğinden de yok olabilir. Kendiliğinden geçmediği takdirde telaşa kapılmadan çocuğumuzu uzman bir doktora götürüp, gerekli cerrahi operasyonları yaptırınız.

Dudakta Hemanjiom' u Nasıl Anlarız;

Dudakta hemanjiom sadece görsel bir kirlilik veren hastalıktır. Yüz güzelliğini bozduğu için ileride bir takıntı haline gelebilir. En fazla dudak bölgesinde görülür. Yüz çevresinde, göz kenarlarında da görülebilir. Dudakta hemanjiom dudak kenarında şarap renginde yüzeysel lekeler çıkarır. Küçük damar beni, büyük damar beni, gül lekeli dudak hemanjiom' u, melek öpücüğü ve diğer hemanjiom' ları gibi çeşitleri de vardır. 

Dudakta hemanjiom normal şartlar altında belli bir süre sonra kendiliğinden geçer demiştik. Peki geçmediği takdirde tedavi olunmazsa birşey olurmu.  Dediğimiz gibi tedavi yollarını aranmalı yoksa bölgesel olarak büyür, hiç istemediğimiz kitleler oluşabilir. İlerleyen zamanlarda bakmak istemiyorum diyebileceğimiz bir hal alabilir. Tedavisi uzun zaman alsa da, usandırıcı da olsa mutlaka tedavi yollarını aramalıyız. 

Dudakta Hemanjiom Tedavisi;

Dudakta oluşan hemanjiom yani (damar beni) tedavi edilebilecek bir hastalık türüdür. Burada dikkat etmemiz gereken profesyonel, işinin ehli doktorlar tarafından yapılmasıdır. Gelişen bilim ile tedavi şekilleri de gelişti. Damar alanını ilgilendirdiği için kalp ve damar hastalıkları uzmanına görünmek daha isabetli bir karar olacaktır. Dudakta hemanjiom gelişen teknoloji ile 2-3 seansta yok edilebilir. Bu lekeler farklı yöntemler ile çıkarılabilir demiştik. 
 • Ameliyat ile dudakta hemanjiom lekesi çıkarma 
 • Dondurularak dudakta hemanjiom lekesi çıkarma
 • Isıtılarak dudakta hemanjiom lekesi yakma işlemi 
 • Köpük ile dudakta hemanjiom lekesi çıkarma
 • Işık ile dudakta hemanjiom lekesi çıkarma (lazer) 
Yapmanız gereken paniğe kapılmadan uzman bir hekim eşliğinde bu saymış olduğumuz yöntemler ile dudakta hemanjiomdan kurtulabilirsiniz. 
]]>
Kavernöz Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/kavernoz-hemanjiom.html Sun, 25 Nov 2018 10:42:04 +0000 Kavernöz hemanjiom, Kavernöz hemanjiom günümüzde kan damarlarının içinde oluşan iyi huylu tümörler olmaktadır. Genellikle doğumda meydana gelmektedir ve iyi huylu sıkıntı yaratmayan bir cilt hastalığıdır. Ancak bazen de d Kavernöz hemanjiom, Kavernöz hemanjiom günümüzde kan damarlarının içinde oluşan iyi huylu tümörler olmaktadır. Genellikle doğumda meydana gelmektedir ve iyi huylu sıkıntı yaratmayan bir cilt hastalığıdır. Ancak bazen de doğum sonrasında kendiliğinden gelişebilen bir hastalık olup büyüme ve kitleleşme yaşanır ise tedavi uygulanması gerekmektedir. Çoğunlukla hemanjiom bebeklikte görüldüğü zaman yaşın ilerlemesi ile kendiliğinden kaybolur. Yani 10 yaşına gelen birinde bu hastalık geçmez ise tedaviye başvurulabilir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir. Ancak iki şekilde hemanjiom gözlemlenmektedir. Birincisi kılcal olan diğeri ise kavernöz olan hemanjiomdur. Kılcal hemanjiom derinin üst kısmında görülür. Kavernöz hemanjiom ise derinin altında görülür. Ancak en az rastlanan ve en az görülen hemanjiom kavernöz hemanjiom olmaktadır. Bu hastalık diğerleri gibi kolay kolay küçülerek kaybolmaz ve gün geçtikçe daha da büyüme gözlemlenir. Diğer hemanjiomlara göre yumuşak bir yapısı bulunur. Kişilerde yüzde, boyunda, göz kapağında, alında kırmızı kırmızı gözlemlenir. Bunun yanı sıra beyinde ve karaciğer gibi yerlerde görülen kavernöz hemanjiom kişide belirli rahatsızlıklar ortaya çıkartabilir. Bu hastalık genellikle ultrason, tomografi ve emar ile kolaylıkla anlaşılabilir. 

Kavernöz hemanjiom tedavi edilir mi

Kavernöz hemanjiom ilerlediği sürece tedavi gerektirebilir. Ancak bu hastalıkta küçük çocuklara tedaviden çok ileri yaşlarda tedavi uygulanır. Çünkü çocuklar gelişimini tamamlamadan yapılan tedaviler ileride görüntü bozukluğu yaşanmasına neden olur. Özellikle yüzde bulunan kavernöz hemanjiom tedavi edilirken dikkat edilmesi gereken durumlardan biridir. Yanlış bir cerrahi işlemde kişilerde kötü bir görüntü oluşturur. Tedaviye başlamadan önce ilk yapılan işlem ise hastalığın gözlem altına alınarak kontrol edilmesidir. Çünkü vücuda herhangi bir sorun oluşturmayan bu hastalıkta tedavi en son seçenek olmaktadır. Ancak bunun yanı sıra vücutta yada ciltte büyüyerek görüntü bozukluğu yaratması durumunda cerrahi operasyonlar ile ciltten çıkartılır. Kavernöz hemanjiom vücutta değil de iç organlarda bulunduğu zaman pek çok uzman zaman kaybetmeden ameliyat ile çıkartılmasını tavsiye etmektedir. Fakat rahatsız etmeyen hemanjiom çoğu uzman tarafından iğne yardımı ile büzülme yaşanan damara ilaç verilerek tedavisi sağlanmaya çalışılır. Bu ilaç verildiğinde genellikle ağrı, kızarıklık ve şişlik meydana gelse de belli bir süre sonra kendiliğinden küçülme meydana gelerek rahatsız edici görünümü ortadan kaldırılmış olur.

]]>
Boyunda Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/boyunda-hemanjiom.html Sun, 25 Nov 2018 17:51:25 +0000 Boyunda Hemanjiom, Boyun alanındaki cilt dokusunda "Damar beni" olarak adlandırılan oluşan bir rahatsızlıktır. Doğuştan gelen bir hastalık kapsamında yer alan söz konusu boyun bölümünde ve vücudun birçok alanında görülen bu Boyunda Hemanjiom, Boyun alanındaki cilt dokusunda "Damar beni" olarak adlandırılan oluşan bir rahatsızlıktır. Doğuştan gelen bir hastalık kapsamında yer alan söz konusu boyun bölümünde ve vücudun birçok alanında görülen bu sağlık sorunu genellikle bebeklerde görülmektedir. İyi huylu olarak gelişen bu rahatsızlık koyu kırmızı bir deri dokusuna bürünüp hızla büyüme eğilimine yatkındır. Bu nedenle önlemin alınmasına yakın takip gerektiren boyunda hemanjiom varlığın ilerleme göstermemesi için mutlaka hekime başvuru yapılması gerekir. Küçük bir yapı olarak başlayan bu sağlık problemi zamanla ilerleme gösterebildiği gibi kendiliğinden de geçebilir. Adı geçen bu bölgeye yabancı bir cisimle temas edildiğinde kanama ortaya çıkabilir. Hal böyle olunca enfeksiyon riski meydana gelerek bakteri ve virüslerin boyun kısmında yer edinmesi kaçınılmaz hale gelir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda yanlış uygulamalardan kaçınmak gerekir. Aksi takdirde kalıcı cilt dokusu hasarı meydana gelir.

Boyunda Hemanjiom Tedavisi

Vücudun sürekli göze hitap eden organlarından biri olan boyun bölümünde hemanjiom oluşumunun ortaya çıkmasıyla birlikte bu problemin hekim kontrolüne tabi tutulması gerekir. Birtakım tetkiklerin yapılmasından sonra kesin tanı konulup tedavinin yöntemi belirlenir. Modern çağda gelişmiş tıp teknolojisi ile bu rahatsızlığın ortadan kaldırılması mümkündür. Özellikle lazer seansı ile birkaç işlemden sonra boyunda hemanjiom problemi tam anlamıyla yok edilebilir. Bu hususta tedavinin seçenekleri geniş yelpazede yer alır. Ameliyat, lazer, köpük kullanımı, dondurarak ve yakarak tedavi yapılmaktadır. Boyunda hemanjiom tedavisi sonrasında tekrarlama olasılığının en az seviyeye indirilmesi önemlidir. Bu hususa yönelik hekimin önerilerini dikkate alarak iyileşme aşamasının sürdürülmesi gerekir. Bahsedilen bu rahatsızlık cildi tahriş ettiğinden dolayı çoğu insan boyunda oluşan damar beninin yok edilmesi için bilinçsizce uygulamalar yapmaktadır. Bu hususta kozmetik ürün kullanımı ve kimyasal içerikli maddelerin deri yüzeyine kullanımı doğru değildir. Tedavinin olumlu yanıt vermesi için hiçbir şekilde müdahale etmemek gerekir. Bunun yanı sıra cilt temizliğine de özen gösterilmesi şarttır.
]]>
Karaciğerde Hemanjiom Bitkisel Tedavisi https://www.hemanjiom.gen.tr/karacigerde-hemanjiom-bitkisel-tedavisi.html Mon, 26 Nov 2018 05:06:21 +0000 Karaciğerde hemanjiom bitkisel tedavi; Hemanjiyom, karaciğerde oluşan iyi huylu damar tümörleri ne verilen isimdir. Genellikle bir belirti vermeyip yapılan tetkikler sonucunda tesadüfen ortaya çıkar. Fakat bazı durumlarda büyüme g Karaciğerde hemanjiom bitkisel tedavi; Hemanjiyom, karaciğerde oluşan iyi huylu damar tümörleri ne verilen isimdir. Genellikle bir belirti vermeyip yapılan tetkikler sonucunda tesadüfen ortaya çıkar. Fakat bazı durumlarda büyüme gösterdiği zaman bir takım belirtileri olabilir. Bu belirtiler mide bulantısı, kusma, iştahta azalma, kansızlık, aşırı tokluk hissidir. Karaciğerde oluşan hemanjiomların tam olarak bir tedavisi maalesef yoktur. Genellikle takip edilirler. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla gözükmektedir. Karaciğerde çok fazla sayıda hemanjiyom görüldüğü takdirde karaciğer nakli yapılabilir. Bazı durumlarda çok da nadir olsa kanserleşme görülme ihtimali vardır. 

Karaciğerde hemanjiom için bitkisel tedavi yöntemleri;

Halk arasında deve dikeni olarak bilinen bitki karaciğer fonksiyonlarının normal bir şekilde düzene girmesini sağlarken karaciğer hücrelerinin de yenilenmesini sağlamaktadır. En ağır karaciğer rahatsızlıklarında bile ya kullanılan bu bitkinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Deve dikeni tohumu kullanılışı; Deve dikeni tohumu iyice ezilir. Bir tatlı kaşığı deve dikeni tohumu orta boy su bardagi dolusu su ile karıştırılıp haşlanır. Yaklaşık 10 ila 15 dakika demlendikten sonra süzülür. Sabah öğlen ve akşam yemeklerden önce aç olarak tüketilmesi gerekmektedir. Önemli olan husus çayın soğumadan yudum yudum içilmesidir. Tıp biliminde karaciğerde tedavisi olmayan birçok hastalıklarda deve dikeni tohumu birebir şifadır.

Maydanoz ve limon kürü; 1 demet maydanoz, yarım limon, yarım bardak su ile hazırlanır. Maydanozdan iyice yıkandıktan sonra mutfak robotu yardımı ile incecik kıyılır. Üzerine limon ve suyu ekledikten sonra iyice karışması sağlanır. Sabahları aç karnına günde 1 kez tüketilir. 15 gün ara vermeden yapılması uygundur. 
Ayrıca karaciğerin temizlenmesi karaciğerdeki hemanjiomların ilerlemesine yardımcı olur. Bir bardak kaynamış suyun içinde bir tatlı kaşığı lavanta eklenir. 10 dakika Kaynadıktan sonra sabah ve akşam yemeklerinden 2 saat önce içilir. 15 gün boyunca ara vermeden devam edilir. Bu kür karaciğerin temizlenmesinde oldukça etkilidir.
]]>
L1 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir https://www.hemanjiom.gen.tr/l1-vertebra-korpusunda-hemanjiom-nedir.html Mon, 26 Nov 2018 19:19:29 +0000 L1 vertebra korpusunda hemanjiom nedir sorusu bir çok kişi  tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Vertebra gövdesinde gelişmekte olan iyi huylu bir tümör olan bu rahatsızlık L1, L2, L3, L4 ve Th12 olarak isimlendirile L1 vertebra korpusunda hemanjiom nedir sorusu bir çok kişi  tarafından merak edilmekte olan bir konudur. Vertebra gövdesinde gelişmekte olan iyi huylu bir tümör olan bu rahatsızlık L1, L2, L3, L4 ve Th12 olarak isimlendirilen ve omurgada oluşan bir hastalıktır. Meydana gelmiş olan bu tür hastalıkların teşhisi için MR çekilmesi gerekmektedir. Çekilen MR ile hastalığın teşhisi konularak tedavine başlanmalıdır. Genellikle iyi bir sorun çıkarmayan bu tür hastalıkla bazı durumlarda ciddi sağlık sorunların meydana getirebilmektedir.

L1 vertebra korpusunda hemanjiom belirtileri nelerdir
 • Hastalık genellikle kendini bel ağısı ile göstermektedir. Bel fıtığına ile hemen hemen aynı durumların yaşanmasına neden olan bu hastalık genellikle orta yaşlı insanlarda meydana gelmektedir. 
 • Hastalığın bir diğer belirtisi ise gece uyurken sırt bölgesinde ağrıların oluşmasıdır. Oldukça rahatsızlık veren bu durum uyku düzensizliğine neden olmaktadır. 
 • Çoğu zaman belirti vermeyen bu hastalığın teşhisinin konması için MR çekimi gerekmektedir. 
L1 vertebra korpusunda hemanjiom tedavisi nasıl yapılır

L1 vertebra korpusunda hemanjiom nedir sorusunun yanı sıra hastalığın tedavisi için yapılacak olan en önemli yöntem radyasyon tedavisidir. Radyasyon ile tedavi yöntemi uzun süreler boyunca denemiş ve etkili sonuçlar vermiştir. Tümör hücrelerin yok olması için oldukça faydalı olan radyasyon ayırca tümörün büyümesini ve ilerlemesini de durdurmaya yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra bu tür hastalıkların oluşturmuş oluğu ağrının da dinmesine oldukça faydalıdır. Vücuda enjekte edilmesi ile yapılan bu yöntem tümörün durdurulmasına yardımcı olmaktadır. Hastalığın tedavisi için bu yöntemlerin dikkatli bir şekilde yapılaması gerekmektedir. Aksi halde ciddi rahatsızlıkların ortaya çıkması söz konusu olabilir. Özellikler radyasyon ile tedavi konusunda iyi bir ders ve eğitim alınması gerekmektedir. Bilinçsiz bir şekilde yapılan radyasyon tedavisi kişide çok ciddi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir.
]]>
Hemanjiom Ameliyatı https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-ameliyati.html Mon, 26 Nov 2018 20:36:32 +0000 Hemanjiom Ameliyatı, Vücudun bazı bölümlerinde doğuştan meydana gelen bir hastalık olan hemanjiom cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılabilir. Diğer adıyla "Damar beni" olarak bilinen söz konusu bu ameliyat lazer, tıbbi ilaçlı Hemanjiom Ameliyatı, Vücudun bazı bölümlerinde doğuştan meydana gelen bir hastalık olan hemanjiom cerrahi operasyon ile ortadan kaldırılabilir. Diğer adıyla "Damar beni" olarak bilinen söz konusu bu ameliyat lazer, tıbbi ilaçlı köpük ve diğer cerrahi müdahaleler ile yok edilebilir. Genellikle bebeklerde görülen bu rahatsızlık boyun ve omurilik alanlarında yer edinir. Küçük boyutlarda yüz gösteren hemanjiom probleminin önlemi alınmadığında ilerleme göstermesi kaçınılmazdır. Damar birikintisi olarak kendini gösteren bu sağlık sorunu ile birlikte deri yüzeyi kırmızı renkte bir hal alır. Bu dokunun büyümesine göre şekillenen ameliyat kısa veya uzun vadede ele alınabilir. Bu hususta bahsedilen rahatsızlığın şiddeti artış göstermeden önlemin alınması ameliyatın başarılı geçmesini sağlar. Aksi halde hemanjiom ameliyatı ciddi sorun teşkil edebilir. Bahse konu olan bu ameliyat aşamasında damar yumağı lazer veya neşter ile uzman hekimlerce kesilir. Bununla birlikte kan kaybı yaşanacağından kan takviyesi yapılabilir. Ancak küçük yapıdaki hemanjiom mevcutsa küçük çaplı bir operasyon ile kan kaybı yaşanmadan bu problem ortadan kaldırılabilir.

Hemanjiom Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen damar beni halsizlik, yüksek ateş ve nefes darlığı gibi problemlere neden olur. Böyle bir problemin ortaya çıktığı andan itibaren doktora başvuru yapılması gerekir. Cerrahi operasyonun yapılmasından sonra hızla iyileşmek adına bazı hususlara dikkat edilmesi şarttır. Bu noktada önemli husus doktorun önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılmasına yöneliktir. Öte yandan ameliyat yapılan dokunun enfeksiyona maruz kalmaması için mikrobik ortamlardan uzak durulması son derece önemlidir. Bununla birlikte ameliyatlı bölgenin bir süre suya temas ettirilmemesi hızla iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca ani hareketlerden kaçınılması, kozmetik ürün kullanılmaması, kimyasal içerikli cilt temizleyici ürünlerden vazgeçilmesi, vitamin ve mineral değeri yüksek besin maddelerinin tüketilmesi hemanjiom ameliyatı sonrası problemlerin oluşmasını engeller.
]]>
Omurilikte Hemanjiom Nedir https://www.hemanjiom.gen.tr/omurilikte-hemanjiom-nedir.html Tue, 27 Nov 2018 15:01:11 +0000 Omurilikte hemanjiom nedir, omurgayı sık tutan iyi huylu damar kitleleridir. Çoğunlukla sırt ve bel omurlarını tutmaktadırlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Genellikle kendini hissettirmemektedir. Kadın Omurilikte hemanjiom nedir, omurgayı sık tutan iyi huylu damar kitleleridir. Çoğunlukla sırt ve bel omurlarını tutmaktadırlar. Kadınlarda erkeklere oranla daha çok görülmektedir. Genellikle kendini hissettirmemektedir. Kadınların hamilelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Semptomlara neden olurlar. Semptom vermeyen damar kitleleri izlenime alınırlar. Omurilikte bulunan kanallarda daralma  veya omurga bölgesinde çökme yapanlar uzman bir hekim tarafından cerrahi müdahale ile alınmalıdır. Cerrahi işlemden sonra gerek görüldüğü zaman ışın tedavisi uygulanmalıdır.

Omurilikte hemanjiom nedir, nasıl tespiti yapılır

Omurilikte görülen hemanjiom yani damar kitlesi genellikle çekilen omurga MR tetkiklerinde ortaya çıkmaktadır. İyi huylu urlar olduğu için kişiye rahatsızlık vermemektedirler ve ömür boyu problem oluşturmazlar. Fakat travma şeklinde zedelenmeler ile kanama yapması ciddi problemler yaratabilmektedir. Kişide felç dahi görülebilmektedir. Bu durumlarda hemen ameliyat ile alınmaları gerekmektedir. Ameliyat yapılırken uzman cerrahlar çoğunlukla spinal cerrahi sistemi kullanmaktadırlar.
 • En sık görülen iyi huylu tümörlerdir.
 • Çekilen MR sonuçlarında hapishane parmaklığı şeklinde görülmektedir.
 • Omurilik normal boyuttadır ve genişleme göstermemiştir.
 • İnatçı ağrı durumlarında uzman bir hekim tarafından gözlem altına alınarak gerektiği durumlarda cerrahi müdahale edilmelidir.
Omurilikte hemanjiom nedir ve tedavi yöntemleri;

Cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinde hasta gözlem altına alınır ve uzman hekim tarafından uygun görüldüğü zaman kemoterapi ve radyasyon tedavileri uygulanmaktadır. Ciddi belirtilere sebep olmayan ve agresif bir şekilde yayılım göstermeyen omurilikte hemanjiom iyi huylu tümörler sık aralıklarla çekilecek MR, görüntüleme yöntemleri ile takip edilmelidir.

Cerrahi tedavinin yapılması gereken durumlarda tümörün omurga sağlamlığını aşırı derecede bozması, omurgada çökmeler meydana gelmesi ve kitlenin verdiği rahatsızlığının artmasından dolayı alınması gerekir. Bu bölgedeki kitlenin bir an önce alınıp kişinin eski sağlığına kavuşmasını sağlamaktır.
]]>
Vertebra Korpusunda Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/vertebra-korpusunda-hemanjiom.html Wed, 28 Nov 2018 03:36:59 +0000 Vertebra korpusunda hemanjiom, Gelişmekte olan iyi huylu bir tümör olarak bilinmektedir. Bu tür hastalıklar en fazla vücudun L1, L2, L3, L4 ve Th1 bölgesi olarak adlandırılan yerlerde oluşmaktadır. Diğer bölgelerde tümör ol Vertebra korpusunda hemanjiom, Gelişmekte olan iyi huylu bir tümör olarak bilinmektedir. Bu tür hastalıklar en fazla vücudun L1, L2, L3, L4 ve Th1 bölgesi olarak adlandırılan yerlerde oluşmaktadır. Diğer bölgelerde tümör oluşma ihtimali bu bölgelere kıyasla daha azdır. Hastalık hemen hemen herkeste meydana gelebilmektedir. Vertebra korpusunda hemanjiom olması çoğu zaman belirti vermeden vücutta devam etmektedir. Hastalığın teşhisi ancak MR ile mümkündür. 

Vertebra korpusunda hemanjiom belirtileri
 • Vertebra korpusunda hemanjiom genellikle vücutta herhangi bir belirti vermemektedir. 
 • Ancak bazı durumlarda hastalık kendini omurga bölümlerinde oluşan acı ile belli etmektedir. Bu bölgede ağrının oluşmasına neden olan unsur ise omurga bölgesine tümörün yayılmasıdır. Ayrıca meydana gelen bu ağrıya çeşitli nörolojik sorunlarda eşlik edebilmektedir. 
 • Ayrıca çok nadirde olsa bu tür hastalıklarda ellerde ve ayaklarda uyuşma veya karıncalanma hissi oluşmaktadır. Güç kaybı yaşanması da hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. 
 • Bu tür belirtilerin yanı sıra bu hastalığı bel fıtığına benzer bir yanı bulunmaktadır. Bazı durumlarda hareket yapmada sorunlar yaşanabilmektedir. 
Vertebra korpusunda hemanjiom tedavisi 

Vertebra korpusunda hemanjiom tedavisinde uygulanabilecek bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bu tür yöntemlerin doğru bir şekilde uygulanması hastalığın tedavisi için oldukça önemlidir. Hastalığın tedavisi sadece kanıtlanmış klinikte yapılması gerekmektedir. Tedavide yapılacak olan en ufak bir hata rahatsızlığın ciddi boyutlara ulaşmasına neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisinde kullanılan en yaygın tedavi yöntemi radyasyon ile uygulamadır. Bu yöntem uzun yıllar boyunca denenmiş ve başarılı sonuçlar vermiştir.
]]>
Hemanjiom Karaciğer https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-karaciger.html Wed, 28 Nov 2018 12:21:11 +0000 Hemanjiom karaciğer, Çoğunlukla ciltde ortaya çıkan hemanjiom bu durum dışında aynı zamanda karaciğerde de görülebilir. Organlar arasında görülen hemanjiomlar içinde en yaygın görüleni karaciğer hemanjiomudur. Genellikle k Hemanjiom karaciğer, Çoğunlukla ciltde ortaya çıkan hemanjiom bu durum dışında aynı zamanda karaciğerde de görülebilir. Organlar arasında görülen hemanjiomlar içinde en yaygın görüleni karaciğer hemanjiomudur. Genellikle kavernöz hemanjiom türünde iyi huylu damar tümörü hemanjiom karaciğer bazı durumlarda belirti vermemesi nedeniyle çoğunlukla herhangi bir hastalığın tetkiki yapılması esnasında ortaya çıkar. Ancak hemanjiom karaciğer durumunda tümörler büyüme gösterdiği zaman kişi de bir takım belirtiler ortaya çıkabilir. Çoğunlukla 30- 50 yaş arasında görülen bu rahatsızlık erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir. En çok da hamilelik döneminde ortaya çıkan hemanjiom karaciğer bu dönemde östrojen hormonun fazla salgılanmasından dolayı daha sık görülür. Aynı zamanda menopoz döneminde görülme ihtimali olan bu rahatsızlık kullanılan doğum kontrol haplarının içerisinde östrojen hormonunun bulunduğu durumlarda da büyüme gösterebilir. 

Hemanjiom karaciğer belirtileri

Genellikle karın sağ üst bölgesinde ağrı ile kendini belli eden karaciğer hemanjiomu kişide az yemek yediği takdirde bile midede dolgun yumruk hissi verir. Bununla beraber kişide iştahsızlıkla beraber kilo kaybı, mide bulantısı ve kusma görülebilir. Bununla beraber yüksek ateş kansızlık da hemanjiom karaciğer belirtileri arasında sayılabilir.

Hemanjiom karaciğer nedenleri

Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmez ancak hemanjiom karaciğerin çoğunlukla genetik olduğu bilinmektedir. Karaciğerde damar yumağı görünümünde biçiminde gelişen bu rahatsızlık 5 cm büyüklüğünden daha büyük olabileceği gibi aynı zamanda 20 cm den büyük de olabilir. Bazı kişilerde hemanjiom karaciğerde çok sayıda da görülebilir. 

Hemanjiom karaciğer tanı ve tedavisi

Ultrasonografi, tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile hastalığın tanısı konduktan sonra 6-12 ay arası bu tümörlerin büyüyüp büyümediği kontrol edilir. Tümörler büyümediği taktirde tedaviye gerek görülmez ve kontrol bırakılır. Ancak senede bir defa da hastanın karaciğer kontrolü yaptırması gerekir. Hemanjiom karaciğer durumunda tümörlerde büyüme görüldüğü takdirde ve bu tümörler etrafında bulunan dokulara baskı yaparak ağrı oluşturduğu durumlarda hemanjiomun cerrahi operasyon ile tedavi edilmesi gerekir. 

Cerrahi operasyonda laparoskopik teknik ile karaciğerde bulunan hemanjiom ile beraber karaciğerin bir bölümü çıkarılır. Bazı durumlarda ise hemanjiomun karaciğerde büyümesini engel olmak amacıyla bu tümörleri besleyen damarların tıklanması için anjiyo embolizasyon yöntemi uygulanabilir. Hemanjiom karaciğerde çok miktarda bulunduğu durumlarda ise hastaya karaciğer nakli gerekli olabilir. Bununla beraber hemanjiom karaciğer tedavisinde hemanjiomları yok etmek için ışın tedavisi de uygulanabilir.
]]>
Yüzde Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/yuzde-hemanjiom.html Thu, 29 Nov 2018 11:08:32 +0000 Yüzde hemanjiom, Damar beni olarak adlandırılan hemanjiom genellikle doğuştan kaynaklanan bir durumdur. Vücudun birçok bölgesinde olabileceği gibi yüzde da gelişebilir. Yüzde hemanjiom yüz bölgesinde yer alan damarların yoğunl Yüzde hemanjiom, Damar beni olarak adlandırılan hemanjiom genellikle doğuştan kaynaklanan bir durumdur. Vücudun birçok bölgesinde olabileceği gibi yüzde da gelişebilir. Yüzde hemanjiom yüz bölgesinde yer alan damarların yoğunlaşarak bir yumak oluşturmasından dolayı ortaya çıkar. Çoğunlukla bebeklerde ortaya çıkan bir durum olan yüzde hemanjiom genellikle iyi huylu damarlardan kaynaklanan fakat oldukça hızlı büyüme özelliğine sahip bir rahatsızlıktır. Bu nedenle kesinlikle takip edilmesi gereken bu rahatsızlık bazı durumlarda gerileyerek zaman içerisinde kaybolabilir, bazı durumlarda da büyüme eğilimi gösterir. Bu durum görüntü olarak oldukça rahatsız edici bir durumdur ve hem ailenin hem de çocuğun bu durumdan psikolojik olarak etkilenmesine neden olabilir. 

Yüzde hemanjiom görüldüğü bölgeler

Genellikle burun, çene, göz kapakları ve boyun bölgesinde ortaya çıkar. Yüzde hemanjiom durumu olan çocukların genellikle vücudunun farklı bölgelerinde de bu durum söz konusu olabilir. Yüzde oldukça geniş bir alanı kaplayan hemanjiom durumunda ise kalp ve göğüs muayenelerinin mutlaka yapılması gerekir. Yüzde hemanjiom özellikle de göz kapağı üzerinde görülüyorsa bu durum görmeyi etkileyeceği için müdahale gerekli olabilir. 

Yüzde hemanjiom tedavisi nasıldır

Yüzde ortaya çıkan hemanjiomlar çoğunlukla iyi huylu lezyon olması nedeniyle zaman içerisinde kendi kendine gerileme özelliğine sahiptir. Yüzde herhangi bir komplikasyon durumu ortaya çıkmadığı durumlarda yakın gözlem yapılması ile kontrol edilebilir. Yüzde hemanjiom büyük bir bölümü zamanla geriler. Ancak bazı çocuklarda gerileme dönemi oldukça uzun sürebilir. Bu durumda bazen erken müdahale yapılmazsa gerekli olabilir. Fakat cerrahi müdahale yapılması gereken durumlarda operasyon zamanına dikkat edilmesi gerekir. Genellikle okul öncesi çocuklarda gerilemenin görülmediği durumlarda lazer tedavisi, köpük tedavisi,  criyoterapi olarak adlandırılan dondurularak tedavi, koter ya da infrared koagülasyon yani ısıtarak yakma ve ameliyat tedavisi ile yüzde hemanjiom kontrol altına alınabilir. Bu durumda uygulanacak tedavi yöntemi hemanjiomun yüzün hangi bölgesinde olduğuna göre ve tipine göre farklılık gösterir. Tedavi oldukça uzun süreceği için bu konuda aileler bilgilendirilmelidir. Tedavi şekli eğer ameliyat olacaksa bu durum plastik cerrah ve damar cerrahı tarafından yapılır. Yüzde hemanjiom gerilemediği durumları  tedavi edilmediği zamanda giderek büyür ve yüz bölgesini saracak boyuta ulaşabilir. Bu nedenle mutlaka kontrol altına alınması gerekir.
]]>
Dilde Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/dilde-hemanjiom.html Thu, 29 Nov 2018 12:29:31 +0000 Dilde hemanjiom, Damar beni olarak bilinen hemanjiom iç organlar ile beraber vücudunun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Dilde hemanjiom ise vücudun diğer bölgelerinde çıkan hemanjiomlara oranla daha ufak boyuttadır. Bu damar be Dilde hemanjiom, Damar beni olarak bilinen hemanjiom iç organlar ile beraber vücudunun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Dilde hemanjiom ise vücudun diğer bölgelerinde çıkan hemanjiomlara oranla daha ufak boyuttadır. Bu damar benleri damar yumağı şeklinde gelişir ve oldukça hassas yapıya sahip olması nedeniyle kanama eğilimi oldukça fazladır. Kanadığı zaman ise ciddi sorunlar yaratabilir. Özellikle de dil devamlı hareket içerisinde olması nedeni ile bu damar beninin gıda ya da dişlere değmesi durumunda kanama riski artar. Nadir görülen bir durum olmakla beraber dil üzerinde düz veya kabarık olarak ortaya çıkabilir. 

Dilde hemanjiom büyüme özelliğine sahiptir. Tedavi edilmeyip ilerlediği durumlarda kişinin konuşmasını ve yemek yemesini büyük bir oranda olumsuz etkileyeceği için bu problemlerle karşı karşıya gelmeden damar beninin küçük durumdayken tedavi edilmesinde fayda vardır. Doğumdan kaynaklanan bu durumun bazıları zaman içerisinde kendiliğinden küçülebileceği gibi bazı durumlarda da büyüyebilir. Küçük bebeklerde oldukça kolay fark edilebilen dilde hemanjiom büyüme eğilimi gösterdiği durumlarda ilerde sorun teşkil etmemesi için erken kontrol altına alınması oldukça önemlidir. 

Dilde hemanjiom tedavisi nasıldır

Doğuştan gelen bir durum olan dilde hemanjiom bu nedenle çocukluk döneminde farklı edilir. Bu rahatsızlık bir damar hastalığı olması nedeni ile dilde hemanjiom durumunda kalp damar hastalıkları bölümüne başvurulması gerekir. Uzman doktor tarafından dilde hemanjiom muayene edilip büyüme eğilimi olup olmadığı tespit edildikten sonra uygulanacak tedavi yöntemine karar verilir. Tedavi seçeneği hemanjiomun büyüklüğüne göre farklılık gösterebilir. Ancak bu durumda en yaygın uygulanan tedavi yöntemi lazerle tedavidir. Başarı oranları oldukça yüksek olan lazer tedavisi genellikle dilde hemanjiomun düz olarak geliştiği durumlarda uygulanır. Tedavi lazer ışığı ile uygulanan bölgeye ısı oluşturularak hemanjiomun yok edilmesi işlemidir. Bununla beraber dilde hemanjiom tedavisinde köpük ile tedavi de bir seçenektir. Bu tedavide sklerozan maddenin hemanjiom üzerine enjekte edilir ve kısa bir zamanda damar beni tahrip olarak ortadan kalkar. Dilde hemanjiom tedavisinde uygulanan bir diğer seçenek ise ameliyattır. Dilde hemanjiomun kanama olasılığı daha yüksek olması nedeniyle ameliyat seçeneği pek tercih edilmez.
]]>
Göz Kapağında Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/goz-kapaginda-hemanjiom.html Fri, 30 Nov 2018 09:24:24 +0000 Göz kapağında hemanjiom, Doğuştan kaynaklanan bir durum olan hemanjiomun göz kapağında ortaya çıktığı durumlar oldukça sıkıntıya neden olabilir. Damarlardan kaynaklanan bir rahatsızlık olan göz kapağı hemanjiomlar Göz kapağında hemanjiomDoğuştan kaynaklanan bir durum olan hemanjiomun göz kapağında ortaya çıktığı durumlar oldukça sıkıntıya neden olabilir. Damarlardan kaynaklanan bir rahatsızlık olan göz kapağı hemanjiomları bazıları sadece estetik olarak kötü bir görüntü yaratır. Bazıları ise görmeyi etkileyerek oldukça büyük bir sorun teşkil edebilir. Yaygın görünmeyen Bir rahatsızlık olan göz kapağında hemanjiom doğuştan bir problem olması nedeniyle çoğunlukla yeni doğan bebeklerde göze çarpar. Bazı durumlarda zaman içerisinde küçülerek yok olurken bazen ise bu durumun aksine gittikçe büyüyerek göz kapağında birtakım sorunların meydana çıkmasına yol açabilir.

Göz kapağında hemanjiomun yaratacağı olumsuz durumlar nelerdir

Özellikle büyüme eğiliminde olan hemanjiomlarda göz kapağında çekilme, düşüklük ve kapanma gibi problemler ortaya çıkabilir. Bu durumda çocuğun görme konusunda oldukça olumsuz etkilenmesine neden olur. Bununla beraber göz sinirine baskı uygulaması nedeniyle ortaya çıkacak bir takım komplikasyonlar ile beraber gözde tembellik, göz kapağında bulunan hemanjiom nedeniyle gözüm baskıda kalması ve bu durumdan dolayı yer değiştirmesi gibi daha ciddi problemlerin ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle göz kapağında hemanjiomun erken dönemde tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Göz kapağında hemanjiom tedavisi

Göz kapağında gelişen hemanjiom durumunda göz için herhangi bir rahatsızlık durumu söz konusu değilse ve büyüme görünmüyorsa gözlem haricinde hiçbir tedaviye gerek kalmaz. Çünkü bu durum zaman içerisinde giderek kaybolur. Ancak büyüme riski oldukça yüksek olan göz kapağında hemanjiom durumunda gözün görme yeteneğini korunması için erken tedavi gerekir. Aksi takdirde kalıcı görme sorunları ortaya çıkabilir. Göz kapağında hemanjiom tedavisi genellikle takip ile başlar. Bu takip esnasında eğer damar benim de büyüme eğilimi görülüyorsa bu durumda bir takım ilaçlar uygulanarak büyümesi engellenir. 

Görmeyi engelleyen herhangi bir sorun olmadığında göz kapağında hemanjiom hiçbir işlem yapılmadan takip edilir. Çünkü genellikle 1 yaşından sonra bu lezyonlarda küçülme görülür. Göz kapağında ortaya çıkan hemanjiom göz kapağı düşüklüğüne neden oluyorsa ancak görmeyi etkilemiyorsa bu durumda genellikle belirli aralıklarla göz muayenesi yapılır ve belirli bir dönemden sonra iyileşme söz konusu değilse göz kapağı ameliyatı yapılır. Bu rahatsızlık durumunda ortaya çıkan şaşırdık söz konusu ise öncelikle şaşılığın kontrol altına alınması için ameliyat uygulanır. Daha sonrasında göz kapağı ameliyatı yapılır.
]]>
Çilek Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/cilek-hemanjiom.html Sat, 01 Dec 2018 08:29:37 +0000 Çilek hemanjiom: Küçük damar beni olarak tanımlanan çilek hemanjiom görüntü olarak çilek meyvesini aldırması nedeniyle bu ismi almıştır. Doğumdan kaynaklanan bu lekeler genellikle yüz bölgesi etrafında, boyun bölgesinde ve Çilek hemanjiom: Küçük damar beni olarak tanımlanan çilek hemanjiom görüntü olarak çilek meyvesini aldırması nedeniyle bu ismi almıştır. Doğumdan kaynaklanan bu lekeler genellikle yüz bölgesi etrafında, boyun bölgesinde ve vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilir. Bebek anne karnındayken damarların zaman içerisinde genişleyerek büyümesi sonucu gelişen çilek hemanjiom genellikle doğumdan 7-15 gün sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda büyürken bazı durumlarda bebek 2-5 yaşına geldiğinde azalarak kaybolur. 

Çilek hemanjiom belirtileri, 

Deride parlak kırmızı renginde kabarıklık şeklinde kendini belli eden bu lekeler 8-6 cm ye kadar büyüyebilir. Derinin hemen alt tabakasında oluşan çilek hemanjiom kız bebeklerde erkek bebeklere oranla daha yaygın olarak görülür. 

Çilek hemanjiom nedenleri, 

Bu damar probleminin ortaya çıkma nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Genellikle Kafkas asıllı olan çocuklarda daha yaygın görülen çilek hemanjiom aynı zamanda açık ten yapısına sahip olan çocuklarda daha çok görülür. Bununla beraber genetik olduğu düşünülen bu rahatsızlığın ailesinde çilek hemanjion olan kişilerde görülme ihtimali daha fazladır.
 
Çilek hemanjiom tedavisi, 

Hemanjiom türleri arasında en sık karşılaşılan bu hemanjiom türünün büyük bir bölümü genellikle belirli bir zaman sonra ortadan kaybolur. Fakat bazıları için tedavi uygulanması gerekir. Çünkü bazı durumlarda çilek görüntülü lezyonlar büyüyerek tehlikeli bir durum yaratabilir. Örneğin göz kapağı üzerinde çıktığı durumlarda görmeyi engelleyebileceği gibi dilde görüldüğü zaman da yemek yemeye engel olabilir. Çilek hemanjiomda birçok tedavi seçeneği uygulanabilir. Öncelikle ilaçla tedaviye başlanır. Ancak ilaç ve kortikosteroidlerin yeterli olmadığı durumlarda intravenöz ya da vinkristin interferon olarak adlandırılan enjeksiyon ile deri altına verilecek bir takım ilaçlarla tedavi edilebilir. Bu durumlarda nadiren kanama meydana gelebileceği için bu durumda da kanamanın kontrol altına alınması için bir takım ilaçlar kullanabilir. Çilek hemanjiom durumunda uygulanan diğer bir tedavi yöntemi olan eksizyon ise lezyonların göz kapağında olduğu durumlarda uygulanır. 
]]>
Beyinde Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/beyinde-hemanjiom.html Sat, 01 Dec 2018 17:27:30 +0000 Beyinde hemanjiyom, hemanjiyomlar genellikle damarların büyüyerek yüzeysel bombeler haline gelerek benler haline gelmesidir. Doğuştan itibaren ortaya çıkar. Çoğu zaman vücut dışında alın, yanak,göz yada belde oluşabilir. Öze Beyinde hemanjiyom, hemanjiyomlar genellikle damarların büyüyerek yüzeysel bombeler haline gelerek benler haline gelmesidir. Doğuştan itibaren ortaya çıkar. Çoğu zaman vücut dışında alın, yanak,göz yada belde oluşabilir. Özellikle vücut dışında görülmesine rağmen bazende iç organlara yada beyinde hemanjiyom görülebilir. Hemanjiyomlar sıkı takip ve tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Her ne kadar hemanjiyomlar tehlikeli olmayan iyi huylu yapılar olsa da beyinde oluşan hemanjiyomlar bulunduğu yer bakımından riskli olabilir.

Doğuştan gelen bir tür hemanjiyom olması dolayısı ile herhangi bir bulgu vermeden çocuk 10-12 yaşına gelebilir. Genellikle 20'li yaşlardan sonra tanı konulabiliyor. MR ya da tomografi çekilmesi ile tanı konulabilir. Belirtiler bakımından başka hastalıklar ile karıştırıbilir.

Beyinde hemanjiyom belirtileri nelerdir
 • Baş ağrısı
 • Epilepsi nöbetleri
 • Baskıdan kaynaklı olarak kollarda uyuşmalar
 • Görmede bozukluk
 • Duygusal bozukluklar
 • Denge kaybı
Beyinde hemanjiyom tedavisi nasıldır

Beyinde hemanjiyom  her ne kadar iyi huylu damarsal yapılar olmasına rağmen patlama riski vardır. Vücut dışında bulunan hemajiyomlar ölüm oranı %1 gibi düşük bir ihtimal olsa da eğer bu organlarda oluşan bir hemanjiyom olunca bu risk biraz daha artmaktadır. Çünkü beyinde oluşan hemajiyomlarda patlama felç ya da ölüm oluşabilmektedir. Ayrıca sızıntı şeklinde kanamada oluşturabilmektedir. Bu noktada tedavi olarak cerrahi yöntemler devreye girmektedir. Her ne kadar riskli bir operasyon olsa da kanama oluşturan hemanjiyomlar tehlike arz eder. Kanama oluşturmayan hemanjiyomlar MR ile takip edilir. Herhangi bir tehlike oluşturmadığı sürece müdahale edilmez. Beyin hemanjiyomlar herhangi bir travma sonrası kanama gelişebilir.
]]>
Belde Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/belde-hemanjiom.html Sun, 02 Dec 2018 12:25:48 +0000 Belde Hemanjiom, Vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkan kırmızı renkte kabarık cilt lezyonları damarların gerilmesi sonucu ortaya çıkması nedeniyle damar beni olarak adlandırılır. Çoğunlukla yeni doğan bebeklerin ilk ya da Belde Hemanjiom, Vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkan kırmızı renkte kabarık cilt lezyonları damarların gerilmesi sonucu ortaya çıkması nedeniyle damar beni olarak adlandırılır. Çoğunlukla yeni doğan bebeklerin ilk ya da ikinci haftasında ortaya çıkan bu cilt lezyonları iç organlarda görülebileceği gibi aynı zamanda yüz, kol, bacak ve bel bölgesi gibi vücudun herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Belde hemanjiom genellikle çilek tipidir ve uzun bir zaman diliminde azalarak kaybolma özelliğine sahiptir. Fakat bu hemanjiomlar bazı durumlarda kanama durumu yaratıcı için tedavi edilmesi gerekir. Bu duruma karar verilmesi içinde doktor muayenesi şarttır. Çünkü bu damar benlerinde büyüme eğilimi olup olmadığı ancak doktor tarafından belirlenebilir. Büyüme özelliği olmayan belde hemanjiom durumunda tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Ancak büyüyüp büyümediğinin anlaşılması için sürekli gözlem gerektirir. Bunun dışında büyüme özelliğine sahip olan belde hemanjiom bir çok tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilir. 

Belde hemanjiom tedavisi, bu durumda ortaya çıkan lezyonların küçültmek amacıyla ilk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Ancak ilaç tedavisi birçok hemanjiom da etkili olmayabilir. Belde hemanjiom tedavisinde kesin başarı sağlanabilmesi için diğer tedavi yöntemleri uygulanır. Belde hemanjiom tedavi seçenekleri arasında olan lazerle tedavisinde etkilenen bölgeye birkaç seans uygulandığı takdirde başarı sağlanabilir. Bununla beraber aynı zamanda varis rahatsızlığın tedavisinde de oldukça yaygın olarak kullanılan ve başarı oranı oldukça yüksek olan köpük tedavisi de belde hemanjiom rahatsızlığının tedavi seçenekleri arasındadır. Bu tedavide gelişen damar benlerine içinde skerezon adı verilen bir madde bulunan ilaçların enjekte edilmesi ile hemanjiom ortadan kaldırılabilir. Oldukça kısa bir süre içerisinde etkisini gösteren bu tedavi yöntemi bel bölgesinde hemanjiomun yayılma durumuna göre birkaç seans devam edebilir. Belde hemanjiom tedavi seçenekleri arasında aynı zamanda hemanjiom ameliyatı da yer alır. Bu ameliyatta damar beni kesilerek alınır. Ancak hemanjiom ameliyatı çok avantajlı bir ameliyat olmaması nedeniyle genellikle tavsiye edilmez.
]]>
Bacakta Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/bacakta-hemanjiom.html Mon, 03 Dec 2018 09:07:58 +0000 Bacakta hemanjiom, İçi kanla dolu olan kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan hemanjiom kan damarlarının içinde bulunan hücrelerden dolayı gelişen iyi huylu tümörlerdir. Büyüme gösterip göstermeme durumuna göre kapiller ve kaver Bacakta hemanjiom, İçi kanla dolu olan kabarcıklar şeklinde ortaya çıkan hemanjiom kan damarlarının içinde bulunan hücrelerden dolayı gelişen iyi huylu tümörlerdir. Büyüme gösterip göstermeme durumuna göre kapiller ve kavernöz olarak iki çeşide ayrılan hemanjiom vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen bir durumdur. Kapiller da ortaya çıkan bu içi kan dolu lezyonların boyutu küçüktür ve genellikle çilek görüntüsüne sahip olması nedeniyle çilek tipi hemanjiom olarak adlandırılır. Kapillerler hemanjiom ise doğum sonrasında 1-2 yıl içerisinde oldukça hızlı bir şekilde büyür ve daha sonra çocuk 5 yaşına gelene kadar büyük bir oranda küçülerek kaybolur. Kapiller hemanjiom vücutta en çok boyun ve baş bölgesinde ortaya çıkar ve ufak olmaları nedeniyle yalnızca takip edilmesi dışında hiçbir tedavi uygulanmaz. Ancak kavernöz hemanjiomlar mavi mor renkte ortaya çıkar ve kan ile dolu olan boşlukları kapiller hemanjioma göre daha büyüktür. Aynı zamanda venöz malformasyon ismi ile de bilinen kavernöz hemanjiom vücudun birçok bölgesinde görülebilir. Ancak genellikle bacak bölgesinde ortaya çıkar. Bacakta hemanjiom kapiller hemanjiom gibi zaman içerisinde kendi kendine yok olma özelliğine sahip değildir. Bu durumun aksine zaman içerisinde büyüyerek kişi de birçok şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. 

Bacakta hemanjiomun yaratacağı şikayetler, 

Bacakta ortaya çıkan hemanjiom bacak bölgesinde ağrı ile beraber aynı zamanda oldukça çirkin bir görünüşü olması nedeniyle görüntü bozukluğu ile göze çarpar. Bu nedenle bacakta hemanjiomun şikayetlerin azalması için vakit kaybetmeden tedavi edilmesinde fayda vardır. 

Bacakta hemanjiom tedavisi, 

Tomografi, emar ve utrason görüntüleri ile oldukça kolay bir şekilde teşhis edildikten sonra bacakta hemanjiomun tedavi seçeneği belirlenir. Bacakta hemanjiom tedavisinde damarların büzülmesi için bu lezyonlara şırınga ile bazı ilaçlar verilebilir. Bu durumun ardından hemanjiom da kızarma ve şişme durumu ortaya çıkabilir. Ancak bu durumlar geçicidir. Skleroterapi olarak adlandırılan bu yöntem belirli aralıklarla uygulandığı zaman hemanjiomda ciddi oranda küçülme görülür. Ancak bu tedavi yönteminin yeterli olmadığı durumlarda lazer ve radyo frekans yöntemleri dikkatli bir şekilde bacakta hemanjioma uygulanabilir.
]]>
L3 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir https://www.hemanjiom.gen.tr/l3-vertebra-korpusunda-hemanjiom-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 19:04:10 +0000 L3 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Vücutta omurlar içerisinde yer alan "Damar beni" olarak adlandırılan iyi huylu bir tümör türüdür. Belli bir nedeni olmadan meydana gelen bu sağlık problemi tıbbi cihazlar aracılığıyla te L3 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Vücutta omurlar içerisinde yer alan "Damar beni" olarak adlandırılan iyi huylu bir tümör türüdür. Belli bir nedeni olmadan meydana gelen bu sağlık problemi tıbbi cihazlar aracılığıyla tespit edilir. Söz konusu bu rahatsızlık kendiliğinden ortadan kalkabildiği gibi cerrahi operasyon ile de yok edilebilir. Bahse konu olan L3 vertebra korpusunda hemanjiom nedir denildiğinde buna yanıt olarak lomber omurlarını olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık türüdür diyebiliriz. Bu sağlık problemi kendiliğinden meydana gelir. Diğer yandan da kalıtsal özelliğe bağlı olarak yüzünü gösterebilir. Her yaştan insanda görülme olasılığı olan adı geçen rahatsızlıkla birlikte vücut direncinde düşüş olur. Hal böyle olunca özellikle bel kısmının hareketliliğinde ağrı ve tutulma gibi belirtiler ortaya çıkar. Küçük boyutlarda meydana gelen bu hastalık zamanla ilerleme gösterip iri boyutlara ulaşabilir. Bu nedenle hastalığın teşhis edilmesinden hemen sonra tedavi işlemlerinin yapılması oldukça önemlidir.

L3 Vertebra Korpusunda Hemanjiom Nedir, Nasıl Geçer

Omurların fonksiyonunu yerine getirmesini engelleyen bir sağlık problemi olan L3 vertebra korpusunda hemanjiom probleminin varlığı tıbbi cihazlarla ve gerekli tetkikler ile belirlenerek tedavi yöntemi belirlenir. Ameliyat veya hekim tarafından önerilen ilaç kullanımı ile iyileşme mümkündür. Bununla birlikte beslenme ve spor unsurlarına da dikkat edilmesi gerekir. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin tüketilmesi antioksidan görevi üstlenerek bu rahatsızlığın ilerlemesini engelleyerek tekerrür etme eğilimi ortadan kaldırılabilir. Diğer yandan da spor faaliyetlerinin yeterli ve düzenli olarak yapılması tedaviye hız kazandırır.
]]>
Vertebrada Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/vertebrada-hemanjiom.html Mon, 03 Dec 2018 20:09:29 +0000 Vertebrada Hemanjiom, Omurlar üzerinde yer alan ''Damar beni''olarak adlandırılan iyi huylu tümörden kaynaklanan rahatsızlıktır. Doğuştan oluşan bu sağlık problemi genetik özelliklere bağlı olarak da gelişebilir. Omurların et Vertebrada Hemanjiom, Omurlar üzerinde yer alan ''Damar beni''olarak adlandırılan iyi huylu tümörden kaynaklanan rahatsızlıktır. Doğuştan oluşan bu sağlık problemi genetik özelliklere bağlı olarak da gelişebilir. Omurların etrafında küçük boyutlarda ortaya çıkan kitleler halinde büyümeye meyilli olan söz konusu damar beni birtakım sorunlara yol açar. Bu hususta şiddetli bel ağrısı, harekette kısıtlanma ve nefes darlığına sebebiyet verir. 

Genellikle yetişkin yaştaki insanların vücudunda olumsuz etkiler oluşturan vertebrada hemanjiom rahatsızlığı ilerleme göstermeden hekime başvuru yapılmalıdır. Aksi halde bu durum vücut direncinin düşmesine neden olur. Omurgayı meydana getiren kemiklerin üzerindeki doku yüzeyinde belirgin hale gelen bahse konu olan hemanjiom kanama ile yüz gösterebilir. Bunun yanı sıra bulunduğu alanda iltihaplanmaya sebebiyet verebilir.

Vertebrada Hemanjiom Tedavisi

Hayatı olumsuz yönde etkileyen ve nedeni tam olarak saptanamayan bir sağlık sorunu olan vertebrada hemanjiom cerrahi operasyon ile tedavi edilebilir. Ancak tekrarlama eğilimi olan bu rahatsızlığın ortadan kaldırılmasıyla birlikte bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada bitkin düşen vücut için antioksidan görevi üstlenen organik gıdaların tüketilmesi önemlidir. Diğer yandan hafif egzersizlerin yapılması da omurların yenilenmesine kaynaklık ederek kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Ayrıca bol su tüketiminin yapılması da iyileşmeye hız kazandırır. Adı geçen rahatsızlığın tıbbi yöntemlerle tedavi edilmesinden sonra dikkat edilmesi gereken önemli husus ise doktorun tavsiye ettiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanımıdır.
]]>
Beyinde Kavernöz Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/beyinde-kavernoz-hemanjiom.html Tue, 04 Dec 2018 13:10:30 +0000 Beyinde kavernöz hemanjiom, doğumdan itibaren var olan fakat doğumdan bir kaç hafta sonra kendini göstermeye başlayan bir tür damar anomalisidir. Damarların beyinde olmaması gereken şekilde ve olmaması gereken yerde birikmesi, yerle Beyinde kavernöz hemanjiom, doğumdan itibaren var olan fakat doğumdan bir kaç hafta sonra kendini göstermeye başlayan bir tür damar anomalisidir. Damarların beyinde olmaması gereken şekilde ve olmaması gereken yerde birikmesi, yerleşmesi halidir. Bir çeşit tümördür fakat iyi huyludur. Her hangi bir kanser oluşumuna sebebiyet vermese de bazıları çok ciddi ve durdurulamayan kanamalara sebep olabilmekte yani hastanın ölümüyle sonuçlanabilmektedir. Bu hastalık beyinde oluşan damar kümesi ya da beyindeki damar beni olarak da bilinmektedir.

Beyinde kavernöz hemanjiom belirtileri nelerdir
 • Geçmeyen ve çok şiddetli baş ağrıları
 • Travmaya bağlı olmaksızın gelişen beyin kanamaları
 • Bayılma nöbetleri
 • Burun kanamaları
Bu hastalık genelde tesadüfen ortaya çıkmaktadır. Buna karşılık insanların çoğu kendisinde bu hastalığın varlığının olup olmadığını bile bilmeden yaşamlarını sürdürebilmektedir. Teşhisi için MR veya Tomografi yeterli gelmektedir. 

Beyinde kavernöz hemanjiom nasıl tedavi edilir
 • Her hangi bir rahatsızlığa sebebiyet vermiyorsa yalnızca düzenli kontrollerle tedavi sağlanır.
 • Eğer hastanın hayat standartlarını düşürücü etkileri mevcutsa cerrahi işlemle doku çıkarılır. 
 • Ameliyat edilemeyecek bölgeye yerleşmiş olan kavernöz hemanjiomlar, radyoterapi uygulanarak tedavi edilir.
Beyinde kavernöz hemanjiom tedavisinin en büyük amacı, bu hastalığın semptomlarından biri olan bayılma nöbetlerinin yani epilepsi durumunun önüne geçmektir. Çünkü bayılma nöbetlerinin artması kişinin yaşam standartlarını oldukça düşürücü etkiye sahiptir. Çoğu insan bu epileptik durumu başlı başına bir hastalık olarak görmediği için kaynağı belirlemekten uzak kalıp ömür boyu bu sorunla iç içe gereksiz bir dolu tedaviye maruz kalmaktadır. Görüldüğü üzere epilepsi sadece bir bulgu olup beyinde kavernöz hemarjiom da dahil bir çok hastalığın belirtisi olarak kendini göstermektedir. 
]]>
Hemanjiom Geçer Mi https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-gecer-mi.html Wed, 05 Dec 2018 08:43:22 +0000 Hemanjiyom geçer mi; halk arasında damar beni olarak bilinen ve kırmızı yaygın bir görünüme sahip benlerdir. Doğuştan bebeklerde görülebilen bir hastalıktır. Yakın takip isteyen ve tedavisi edilmesi son derece önemli bir hasta Hemanjiyom geçer mi; halk arasında damar beni olarak bilinen ve kırmızı yaygın bir görünüme sahip benlerdir. Doğuştan bebeklerde görülebilen bir hastalıktır. Yakın takip isteyen ve tedavisi edilmesi son derece önemli bir hastalıktır. Damarların içinden kaynaklanan deri yüzeyine doğru büyüyebilen benlerdir. Genellikle iyi huylu bir hastalıktır.

Hemanjiyomlar nerelerde görülür;
 • Yüzeysel deri hemanjiyomlar
 • Alındakiler
 • Ensedeki hemanjiyomlar
 • Göz,dudak yada yanakta görülenler
 • İç organlarda görülenler 
 • Tüm vücudu kaplayanlar
Hemanjiyom geçer mi; hemanjiyomlar her ne kadar  iyi huylu bir hastalık olsa da sıkı takip gerektirir. Öncelikle hemanjiyomların damarların şişmesiyle oluştuğunu unutmayın. Bu yüzden çok iyi bir kalp ve damar hastanesinde tedavi ve takip olmakta fayda var. Hemanjiyom geçer mi sorusunun cevabı çok fazla değişkenlik göstermektedir. Çünkü hemanjiyomun yeri, durumu, tipi yada büyüklüğüne göre farklılıkar gösterebilir.Doktorunuzun size  önerdiği takip zamanlarını kaçırmadan ölçüm için düzenli doktora gitmelisiniz. Bazı hemanjiyomlar bu takip sırasında kendiliğinden gerileyip tamamen  geçmektedir. Bazı hemanjiyomlarda cerrahi tedavi gerektirmektedir. Bunlar;
 • Ameliyatla kazımak
 • Lazer 
 • Dondurma
 • Yakma
 • Köpükle tedavi
Hemanjiyom takibi; daha öncede söylediğimiz gibi hemanjiyomlar sıkı takip isteyen benlerdir. Haftalık yada aylık olarak doktorunuz sizi muayeneye çağırmaktadır. Bebek sakinken yada uyurken bebeğin fotoğrafı çekilir ve ölçüm yapılır. Eski veriler ile karşılaştırma yapılır. Eğer hemanjiyomlarda küçülme varsa bu hemanjiyomun geçtiğini gösterir. Bu hemanjiyomlar çocuk 5-6 yaşında gelince tamamen geçebilir.
]]>
Atipik Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/atipik-hemanjiom.html Thu, 06 Dec 2018 02:58:48 +0000 Atipik hemonjiom; sınırları belli olmayan, düzensiz değişken, herhangi bir grup içinde değerlendirilmeyen kan benleridir. Genellikle hayatın ilk yıllarında doğuştan görülür. İyi huylu ve damarlardan kaynaklanan benler Atipik hemonjiom; sınırları belli olmayan, düzensiz değişken, herhangi bir grup içinde değerlendirilmeyen kan benleridir. Genellikle hayatın ilk yıllarında doğuştan görülür. İyi huylu ve damarlardan kaynaklanan benleridir. Şekilleri düzensizdir, çok fazla değişkenlik gösterebilirler. Organlarda oluşan atipik hemonjiom benleri usg ile gözlemlenir. Takip ve biopsi gereklidir tedavi kalp ve damar alanında  uzman hekimlerce yapılmalıdır.

Hemonjiom en önemli sorunu; oluştuğu bölgede büyüme göstermesidir. Bu büyümeler aniden olmaz. Büyüme takibi yapmak önemlidir. 
Atipik hemonjiomun ikincil sorunu; kötü bir görünüme sahip olmasıdır. Özellikle bebeklerde yüzde, göz kapağı, yanak, burun gibi alanlarda olduğundan kötü görüntü olmaktadır.

Atipik hemonjiom çeşitleri 
 • Şarap lekesi: Yüzeysel benlerdır.
 • Çilek hemonjiom: Çilek görümünü vardır. küçük damarlar sebep olmaktadır.
 • Büyük damar hemonjiom: Büyük damarlar sebep olmaktadır. Vücutta fazla  alana yayılabilirler.
 • Gül lekesi: Kol, bacak ve gövdede görülür. büyüme gözlenmez ve zamanla kaybolur.
 • Melek öpücüğü: Alında leke gibi olur.
 • Organ hemonjiomları: Karaciğer, akciğer, beyin vb organlarda oluşur.
 • Leylek ıssırığı: Ensede görülür.
 • Hemonjiomatasız: Vücudu tamamen kaplar .
Atopİk hemonjiom tedavisi
 
Genellikle bebeklik döneminde görülenler herhangi tedavi gerektirmez. Bir  yaşından sonra kaybolması beklenir. Eğer büyümesi devam eder ise kalp ve damar uzmanın önerdiği tedavi uygulanmaktadır. 
Organlarda oluşan atipik hemonjiomlarda biopsi yapılması gerekebilir. Uzman hekimin uygun gördüğü tedavi uygulanmalıdır. 
Tedavi şekilleri şöyledir; ameliyat ile çıkarmak, criyoterapi (dondurma), ısıtarak yakma, köpükle tedavi, ışıkla tedavi edilebilmektedir. doktorunuz hangi tedaviyi uygun görürse o uygulanmalıdır.
]]>
Hemanjiom Kanaması https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-kanamasi.html Thu, 06 Dec 2018 03:18:59 +0000 Hemanjiom kanaması, halk arasında damar beni olarak bilinen, tıp dilinde hemanjiom adıyla bilinen bir hastalıktır. Yeni doğan bebeklerde daha çok görünen bu hastalık toplu iğne ucu gibi başlayıp,giderek portakal büyüklüğüne Hemanjiom kanaması, halk arasında damar beni olarak bilinen, tıp dilinde hemanjiom adıyla bilinen bir hastalıktır. Yeni doğan bebeklerde daha çok görünen bu hastalık toplu iğne ucu gibi başlayıp,giderek portakal büyüklüğüne kadar ulaşabilmektedir. İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bir sorundur. Büyüme riski olsa da bu hastalık aniden ve kısa sürede gelişme göstermez. Hemanjiom kanaması, hastalığı vücudun her yerinde olma özelliğine sahiptir. Yüz bölümünde gözde çıkması durumu rastlanan bir durumdur. Bu bölgede oluşan damar beni büyüdüğü sürede gözün kör olmasına da neden oluyor. Yüzeyin büyümesi sonucu hemanjiom kanamasına ortaya çıkıyor. Bu kanamaların ölüme kadar sebep olduğu bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerde ve kız çocuklarında diğer kişilere oranla daha fazla meydana gelmektedir. Anne ve babalar bu konuda oldukça dikkatli ve özenli olmalıdır. Aynı zamanda prematüre doğan bebeklerde hemanjiom kanaması oluşması daha kolay olmaktadır. Nedeni uzun süren araştırmalar sonucu bulunamamıştır. Bir çok hastalık nedeni belirsiz olan hastalık gibi hemanjiom kanamasınında kesin bilgi olmasada anne karnında olabilme ihtimali üzerinde durulmaktadır. Bazı çalışmalar sonucu anne karnında bazı proteini yeterli alamayan bebeklerde meydana geldiği düşünülmektedir.

Hemanjiom kanaması, kesin tedavisi bulunan bir hastalık olup, takibe uygundur. Anne ve babalar böyle bir şüphe içinde bulunduğu zaman vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Ayrıca çocuklarda meydana gelen bu hastalığın 10 yaşına kadar kendiliğinden geçmesi mümkündür. Böyle bir hastalık yada şüphe üzerinde olan kişiler kalp ve damar cerrahi bölümünde muayene olmalıdır. Anne ve babalar çocuğunda hemanjiom kanaması bulunan bölgeyi belli aralıklarla ölçerek büyüme olup olmadığını tespit etmelidir.

Hemanjiom kanaması çeşitleri nelerdir

Hemanjiom kanaması basit ve yaygın olmak üzere 2 grupta incelenir. Türüne göre hastalığın nedeni değişmez ve sonuç aynı nedene bağlanır.
 • Basit hemanjiom kanaması, cilt üzerinde herhangi bir bölgede meydana gelen türü bu hastalığın basit çeşidi içine girmektedir.
 • Yaygın hemanjiom kanaması, yaygın olan türü ise karaciğer başta olmak üzere, kolon, akciğer, beyin ve böbreklerde görülen hemanjiom kanaması grubuna girmektedir. Çeşidine göre bölgede meydana gelen bu hastalık farklı isimlerle anılabilmektedir.
]]>
Hiperintens Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/hiperintens-hemanjiom.html Thu, 06 Dec 2018 21:54:37 +0000 Hiperintens hemanjiyom; hemanjiyomlar damar bozukluklarına bağlı damarın genişleyip tümör görüntüsü almasıdır. Bu yapılar omurga kısmında yer alırsa buna hiperintens hemanjiyom denir. Bu tümör görünümlü yapılar k Hiperintens hemanjiyom; hemanjiyomlar damar bozukluklarına bağlı damarın genişleyip tümör görüntüsü almasıdır. Bu yapılar omurga kısmında yer alırsa buna hiperintens hemanjiyom denir. Bu tümör görünümlü yapılar kanama riski olmayan fakat bulunduğu yer bakımdan tehlike arz eden bir yapılardır. Çünkü omurga kısmında olduğu için sinir yapılarına baskı yapar. Bu da hasta da bir takım bozukluklara neden olur. Tümörler iyi huylu olanlardandır. Vertebra üzerinde bulunan hemanjiyomlar en sık olarak L1,L2,L3 ve L4 üzerine alt üst trokal bölge ile lomberde gelişir. Büyümesi çok yavaştır.Sınırları düzenlidir. Baskı yaptığı omurga diskini incelmesine neden olurlar. MR ve fiziki muayene ile tanısı konulabilir.

Hiperintens hemonjiyom belirtileri;
 • Bel bölgesinde ağrı
 • Denge sağlayamama
 • Tutulmalar
 • Denge bozuklukları
 • Epileptik nöbetler
 • Duyu organlarında aksamalar
 • Hafıza problemleri
 • Sinir sıkışması problemleri
Hiperintens hemanjiyomun tedavisi; 

Hemanjiyomlar sıkı takip ve tedavi gerektiren bir hastalıktır. Doğuştan gelen bir durum olduğu için tüm hayatı etkileyebilir. Bu yüzden hasta ve hasta yakınları tedavi başlangıcından durumun ne kadar önem arz ettiği bilmeliler. Omurgadaki bu hemanjiyomlar da diğerleri gibi iyi huylu tehlikesi olmayan yapılar olsa da büyüyen hemanjiyomlara zamanında müdahale etmek çok önemlidir. Omurga hemajiyomlar bel bölgesinde yer aldığı için ürettiği ağrılar ile kişinin sosyal hayatı etkilenmektedir. 

Hemanjiyomlar tedavi yöntemleri şöyledir;
 • Dondurma
 • Ameliyat ile çıkarma
 • Yakma
 • Lazer uygulmaları
 • Köpükle tedavi
Yukarıda verilen yöntemler hemanjiyomun yapısı, büyüklüğü, en önemlisi yeri ve gidişatına göre doktor tarafından planlanır. Omurga hemanjiyomları genellilke ameliyat ile tedavi edilebilir yada lazer uygulaması gibi yöntemlerde seçebilir. Ayrıca bel bölgesinde ki bu hemanjiyomlarında küçükte olsa patlayarak kanamalara neden olduğunu unutmayalım.
]]>
Kapiller Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/kapiller-hemanjiom.html Fri, 07 Dec 2018 05:09:25 +0000 Kapiller hemanjiyomlar; hemanjiyomlar damarsal bozukluklara bağlı gelişen çoğu zaman doğuştan oluşan içi kan dolu yapılardır. Neden olduğu bilinmemektedir. Oluştuğu damara ya da yere göre değişik isimler alabilirler. Bulundukl Kapiller hemanjiyomlar; hemanjiyomlar damarsal bozukluklara bağlı gelişen çoğu zaman doğuştan oluşan içi kan dolu yapılardır. Neden olduğu bilinmemektedir. Oluştuğu damara ya da yere göre değişik isimler alabilirler. Bulundukları yerler derin,yüzeysel yada karma yapıda olabilirler. Hemanjiyomların deride yüzeysel olanlarına kapiller hemanjiyomlar denir. Kapiller hemanjiyomlar canlı parlak bir kırmızı yapıda olan sınırları belli  ve parmağınız bastığınız zaman solabilen tiptekilerdir. Genellikle yüz bölgesinde bulunabilir.kılcal damarlarda oluşabilen yapılar. Doğumdan sonra ilk aylarda hızlı büyüme kaydeden ilk bir yıl içinde gerileyen hemanjiyomlardır. Genel olarak tedavi edilebilir yada kendiliğinden geçebilirler. Yüzeysel hemanjiyomlar oldukça iyi seyirlilerdir. Drene edilebilirler. Vücudun görünen yerlerinde bulunduğu için ileriki dönemlerde özellikle kız çocuklarında estetik kaygısına neden olabilir.Tedavi edilmesine rağmen ergenlik döneminde hormonların etkisi ile koyu kırmızı bir görünümü olabilir.

Kapiller hemanjiyomda gelişebilecek komplikasyonlar;
 • Kanama
 • Ülserleşme
 • Yüzeysel olduğu için enfeksiyon
 • Ağrı
 • Ülserin iyileştikten sonra iz bırakması
 • Estetik poblemleri
Kapiller hemanjiyomlarda tedavi; 

Yüzeysel oldukları için tedavi süreci biraz daha rahat olabilmektedir. Hemanjiyomlar beş çeşit yöntemle tedavi edilmektedir. Özellikle lazer tedavi uygulamaları yüzeysel hemajiyomlarda çok iyi sonuçlar verebilmektedir. İlk bir yıl takip edilir. Bu süreçte çoğu gerileme kaydeder. Eğer gerileme olmazsa lazer uygulama yada cerrahi yöntem ile tedavi edilebilir..Bunlar;
 • Ameliyat ile çıkarma
 • Dondurma
 • Koter ile yakma
 • Lazer uygulamaları
 • Köpük tedavi
]]>
Karaciğer Hemanjiom https://www.hemanjiom.gen.tr/karaciger-hemanjiom.html Fri, 07 Dec 2018 12:06:23 +0000 Karaciğer hemanjiom, karaciğerde rastlanılan iyi huylu damar tümörlerine denilir. Bu tümörler genellikle kavernöz hemanjiom ve hepatik hemanjiom olarak bilinmektedir. Karaciğer hemanjiom genellikle başka rahatsızlıklar so
Karaciğer hemanjiom, karaciğerde rastlanılan iyi huylu damar tümörlerine denilir. Bu tümörler genellikle kavernöz hemanjiom ve hepatik hemanjiom olarak bilinmektedir. Karaciğer hemanjiom genellikle başka rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıktır.  Karaciğer hemanjiom rahatsızlığında herhangi bir belirtiye rastlanılmadan gelişmektedir. Ancak tümörde büyüme görüldüğünde kısa sürede zayıflama, kansızlığın görülmesi, karnın sağ üst bölgelerinde ağrı, yemeğin az miktarda yenmesine rağmen bireyin kendisini doygun hissetmesi ve yüksek ateş gibi belirtiler görülmektedir. Karaciğer hemanjiom hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de doğuştan gelen bir rahatsızlık olarak kabul görmektedir. Hemanjiom 3 cm büyüklüğünde damar yumakları şeklinde ortaya çıkmaktadır. Fakat bu büyüklüğü 15-20 cm olanları da bulunmaktadır. Karaciğer hemanjiom hastalığı 30 ve 50 yaş aralığında görülmekte olup, bu durum kadınlarda erkeklere oranla daha sık karşılaşılmaktadır. Özellikle de hamilelik döneminde östrojen hormonlarının yükselmesi ile birlikte hemanjiom karaciğer de daha sık rastlanılmaktadır. Bunun sebebi de tümörlerin büyümesiyle teşhisinin ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Bunun yanında menopoz dönemlerinde ve doğum kontrol için kullanılan tüm ilaçlarda östrojen hormonu salgılayan bir madde varsa, bu durum karaciğer hemanjiom da büyümeye sebebiyet vermektedir. 

Karaciğer Hemanjiom Tetkik ve Takibi

Bu tür rahatsızlığı bulunan hastalara Manyetik Rezonans MR, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi ve SPECT tetkik ve takipleri yapılarak hemanjiom tanısı konulabilir. Bu teşhis doğrulanırsa, hastalar hastalığın altıncı ayından itibaren her ay düzenli olarak yeniden ultrasonografi tetkikleri yapılmaktadır. Böylece hastalığın daha ileri seviyeye gitmesi ve tümörün büyümesi engellenmektedir. Eğer tümörler büyüme göstermiyorsa takibi bırakılmaktadır. Her sene yapılan karaciğer kontrolü ile bulunan bütün tümörler kontrol altına alınmaktadır. Bu gibi etkenlere dikkat edildiğinde karaciğer hemanjiomun zararlı etkileri de ortadan kalmaktadır.

Karaciğer Hemanjiom Hastalara Oluşan Şikayetler

Karaciğerde bulunan hemanjiomun büyümesi halinde bireylere ciddi zararlar verebilmektedir. Hamilelik sürecinde görülen tümör ile birlikte kadındaki şikayetler artar ve bebeğin doğum esnasında şiddetli kanamalar görülebilir. Hemanjiom ile birlikte hastada eğer kalp yetmezliği gibi bir rahatsızlık bulunuyorsa bunun yanı sıra çok fazla kansızlık görülebilir. Yakın tema ile yapılan sporlarla birlikte karına alınan darbeler sonucunda tümörler delinebilmektedir. Bu yüzden hastalığı çok fazla hafife almayınız. 

Karaciğer Hemanjiom Tedavi Yöntemi

Karaciğer hemanjiom görüldüğü anda ve özellikle büyüme görüldüğü anda tedaviye başlanmalıdır. Karaciğer bölgesinde ağrıya sebep olan çevreler ve dokular, bunun yanı sıra hemanjiomun baskı yapması sonucunda cerrahi operasyon ile çıkarılmalıdır. Bu gibi belirtiler gözükmediği taktirde herhangi bir tedavi gerektirmemektedir. Karaciğer hemanjiom tedavisinde ilaç kullanılmadığından cerrahi operasyon ile karaciğerin durumuna bağlı olarak belli bir bölümü çıkarılır. Eğer tümörler karaciğerin birkaç yerinde birlikte görülmeye başladıysa karaciğer naklinin yapılması bile gerekmektedir.
]]>
Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşür Mü https://www.hemanjiom.gen.tr/karacigerde-hemanjiom-kansere-donusur-mu.html Sat, 08 Dec 2018 02:00:54 +0000 Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşür mü, Halk arasında damar beni olarak adlandırılan hemanjiom yaşamın ilk haftalarında başlayan ve bu nedenle de bebeklerde daha sık görülen bir damar anomalisidir. Hastalığın farklı aşa Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşür mü, Halk arasında damar beni olarak adlandırılan hemanjiom yaşamın ilk haftalarında başlayan ve bu nedenle de bebeklerde daha sık görülen bir damar anomalisidir. Hastalığın farklı aşamalarında farklı renk ve görünümde olan hemanjiomlar, kırmızı tonlarında, yaralı ve iltihaplı, derinde veya cilt yüzeyinde olabilir.

Karaciğerde Hemanjiom Kansere Dönüşmez
Hemanjiomlar, bir iç organda gelişmesi halinde tehlike oluşturmakla beraber sadece % 1'i ölümcül nitelik taşımaktadırlar. Ciltte görülen hemanjiom vak'aları görünürde oldukları için teşhisi en kolay olan hemajiomlardır. Ayrıca görülme sıklığı açısında da bu tür en yaygın olandır. 
Görülme sıklığı açısından ikini sırada karaciğer hemanjiomu (karaciğer tümörü) gelmektedir. Bu hastalık genellikle belirti vermediğinden başka bir sebeple yapılan ultrason tetkikinde tesadüfen teşhis edilmektedir.

Karaciğerde hemanjiom kansere dönüşür mü, buna verilecek en doğru yanıt hemanjiomların hiç bir rahatsızlığa yol açmayacak iyi huylu tümörler olduğudur. Yayılma, diğer organlara sirayet etme gibi özellikler taşımayan iyi huylu tümörler bu özelliklerinden dolayı kanser yapmazlar.

Karaciğerde Hemanjiom Belirtileri Nelerdir.
Kadınlarda görülme sıklığı erkeklere oranla 3 kat fazla olan karaciğer hemanjiomu genellikle karaciğerin tek lobunda oluşmaktadır. Bununla beraber her iki lobda da görülebilirler.
Hemanjiomlar büyüklüklerine bağlı olarak belirti verebilirler.Örneğin boyutları 4 cm den büyük ise eğer hastanın sağ üst karnında ağrıya, çok az yemek yendiği halde dolgunluk hissine, iştahsızlığa, bulantı ve kusmaya, zayıflamaya neden olurlar.
Bunun dışında karaciğer hemanjiomlarının verdiği sıkıntılar olarak; hamilelerde doğum sırasında bebeğin itilmesi esnasında şiddetli kanamalara yol açmaları, kansızlığa neden olmaları sayılabilir.
]]>
Hemanjiom Ağrı Yaparmı https://www.hemanjiom.gen.tr/hemanjiom-agri-yaparmi.html Sat, 08 Dec 2018 14:49:02 +0000 Hemanjiom ağrı yapar mı, Daha çok bebeklerde görülen hemanjiom, doğuştan gelen bir hastalıktır ve halk arasında damar beni olarak da tabir edilmektedir. Boyutları bir toplu iğne başı kadar olabileceği gibi daha sonra büyüye Hemanjiom ağrı yapar mı, Daha çok bebeklerde görülen hemanjiom, doğuştan gelen bir hastalıktır ve halk arasında damar beni olarak da tabir edilmektedir. Boyutları bir toplu iğne başı kadar olabileceği gibi daha sonra büyüyerek bir portakal büyüklüğüne de ulaşması mümkündür. Burada bilinecek öncelikli hususu hemanjiomların herhangi bir fiziksel ağrıya sebep olmadığıdır.
Yani hemanjiom ağrı yapar mı sorusuna verilecek cevap açık ve net olarak hayırdır.

Sadece estetik görüntüde yarattığı olumsuz tablo hemanjiomlu insanın ruh hali üzerinde kötü sonuçlar yaratmakta ve özellikle çocuklarda gelişen hemanjiom vakalarında diğer çocuklar tarafından alay konusu edilen hemanjiomlu çocuğun psikolojisinin bozulduğu görülmektedir.

İçi kan dolu damarların yaygınlaşması ile oluşan bir damar anomalisi olan hemanjiom, derinin hemen üstünde yüzeyde olabileceği gibi derinde de olması mümkündür. Hemanjiomlar, hava yolunu tıkamaları halinde, görme, işitme ve yeme faaliyetlerine engel teşkil etmeleri halinde tehlikeli olabilmektedir. 

Hemanjiom Tedavi Şekilleri Nelerdir

Hemanjiomların tedavisinde hastalığın yaygınlığına, türüne göre farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.
 • Ameliyatlı Hemanjiom Tedavisi:Cerrahi operasyon gerektiren bu tedavi şekli oldukça kanamalı bir tedavi şekli olduğu için ciddi tehlike yaratmaktadır. Hem ameliyat esnasında hem de ameliyat sonrasında kan kaybı tehlikeli boyutlarda olabilir.
 • Lazerle Hemanjiom Tedavisi: Bu tedavi yöntemi genellikle hemanjiomun vücuttan kabarık olmadığı durumlarda kullanılır ve ancak bu tür hemanjiomlarda etkilidir ve birkaç seansta sonuç vermektedir.
 • Köpükle Hemanjiom Tedavisi: Bu yöntemde köpük haline getirilen ilaç çok ince bir enjektör marifetiyle hemanjioma uygulanmakta ve anında etkisi görülmekte, birkaç seansta ise tamamen tedavi edilir.
]]>